Rozliczenie dotacji na dziecko, które w związku z pandemią nie uczestniczyło w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju

Pytanie:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie.
W Poradni realizowane są zajęcia WWR na rzecz dzieci, w związku z pandemią jedno dziecko – mimo kontaktu z mamą i informowania o zajęciach nie przychodziło na zajęcia. Poradnia poniosła koszty będąc w gotowości do podjęcia zajęć – media – czynsz, zleceniobiorcy, którzy przyjeżdżali na terapię do tego konkretnego dziecka. Czy Poradnia w takim przypadku powinna zwrócić dotację za to dziecko?

Mimo gotowości do podjęcia zajęć? Dodam, że rodzice chcą złożyć wypowiedzenie (jeszcze tego nie zrobili) z datą wsteczną od czerwca ubiegłego roku.

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowna Pani Dyrektor, pismem z dnia 05.01.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 07.01.2020 roku, zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Czy Poradnia powinna zwrócić dotację za jedno dziecko, które w związku z pandemią nie uczestniczyło w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju, mimo kontaktu z mamą i informowania o zajęciach?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Poradnia poniosła koszty będąc w gotowości do podjęcia zajęć – media, czynsz, zleceniobiorcy, którzy przyjeżdżali na terapię do tego konkretnego dziecka. Rodzice chcą złożyć wypowiedzenie z datą wsteczną od czerwca ubiegłego roku.

Odpowiadając na powyższe pytania, wskazać należy na następujące okoliczności.

Jak wynika z art. 15 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 2029 ze zm.), dalej u.f.z.o. poradnie psychologiczno-pedagogiczne otrzymują na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju dotację z budżetu powiatu w wysokości równej kwocie przewidzianej na takie dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej powiatu. Stosownie do art. 34 ust, 2 u.f.z.o., dotacje o których mowa w art. 15, są przekazywane na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, będące w danym miesiącu roku budżetowego dzieckiem objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Powyższe dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań poradni psychologiczno-pedagogicznych w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej, co wynika z art. 35 ust. 1 u.f.z.o.

Specyficzna sytuacja związana z obawami rodziców co do bezpieczeństwa dziecka w czasie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, związana z panującą pandemią COVID-19, pozwala na przyjęcie stanowiska, że Poradnia nie powinno zwracać dotacji, pomimo że dziecko nie uczestniczyło w zajęciach. Poradnia w tym czasie wykazała się należytą starannością utrzymując kontakt z rodzicami dziecka oraz informując ich o terminach zajęć. Poradnia nie posiadała informacji o rezygnacji przez rodziców z prowadzonych zajęć. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż Poradnia faktycznie poniosła koszty będąc w gotowości do podjęcia zajęć, w tym na rzecz zleceniobiorców, którzy przyjeżdżali na terapię do tego konkretnego dziecka. Na fakt ewentualnego zwrotu dotacji nie może mieć wpływu fakt, iż obecnie rodzice dziecka chcą złożyć wypowiedzenie z datą wsteczną od czerwca ubiegłego roku. Rezygnacja rodziców z zajęć winna stanowić dla Przychodni podstawę do zaniechanie wykazywania dziecka w comiesięcznej informacji, stanowiącej podstawę do naliczenia dotacji.

Zatem należy przyjąć, iż dotacja jest należna, albowiem dziecko jest objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, a środki z dotacji zostały przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań Poradni, stosownie do art. 15, art. 34 ust. 2 oraz art. 35 ust. 1 u.f.z.o.

Jednakże niezależnie od powyższego należy skonfrontować zaistniałą sytuację z zapisami statutu Poradni, w szczególności pod kątem ewentualnej rezygnacji rodziców z zajęć.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Świętokrzyska”, 2021-01-05, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-02-05, sygn. WI.54.3.2021}