Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na wniosek z dnia 2 grudnia 2019r. w sprawie interpretacji przepisów art. 35 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203 z późn. zm.) w zakresie wysokości wynagrodzenia finansowanego z otrzymanej dotacji informuję, że tutejsza Izba przychyla się do stanowiska zaprezentowanego w piśmie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2018 r. Zgodnie z art. 35 ust. 1 wskazanej na wstępie ustawy, dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej i mogą być wykorzystane wyłącznie na wydatki wskazane w tym przepisie, w tym na wynagrodzenia osoby fizycznej zatrudnionej w podmiocie dotowanym jak i osoby fizycznej prowadzącej przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego – w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 250% lub 150% średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Z tego względu, że dotacja jest świadczeniem rocznym i jej rozliczenie następuje w ujęciu rocznym, w ocenie tutejszej Izby, przepisy o wysokości wynagrodzeń można interpretować jako dotyczące średniego wynagrodzenia w ujęciu rocznym.
Z pisma Ministerstwa wynika, że przy najbliższej nowelizacji przepisów miała być rozważona potrzeba doprecyzowania regulacji dotyczących wynagrodzeń.
Zmiana przepisów art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wprowadzająca średnie wynagrodzenia w ujęciu rocznym, została dokonana przepisami art. 44 pkt 17 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245 z późn. zm.). Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r., zgodnie z art. 170 pkt 4 ustawy zmieniającej.
Zgodnie z tymi zmienionymi przepisami dotacje, o których mowa w art. 15-21, art. 25, art. 26, art. 28-31a i art. 32, będą mogły być wykorzystane m.in. na pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki, w tym na roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz osoby fizycznej prowadzącej publiczne lub niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pelni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego w przeliczeniu na maksymalny wymiar czasu pracy w wysokości nieprzekraczającej 250%/150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela.
Zgodnie z art. 35 ust. 2a ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, maksymalny wymiar czasu, o którym mowa w ust. 1, obliczany będzie zgodnie z art. 130 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, z uwzględnieniem art. 292 § 1 tej ustawy, a zgodnie z art. 35 ust. 2b ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wynagrodzenie osoby fizycznej, która w tym samym przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce otrzymuje jednocześnie wynagrodzenie jako osoba zatrudniona i prowadząca, nie będzie mogło od 1 stycznia 2020 r. łącznie przekroczyć wysokości określonych w ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2019-12-10, sygn. RIO II 022/30/2019}