Wykazywanie salda konta 300 w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z

Stanowisko RIO Katowice:

W odpowiedzi na wniosek z dnia 27 października 2021 r. w sprawie uznania czy salda konta 300 Ma i Wn powinny być wykazane odpowiednio jako zobowiązanie i należność niewymagalna, wyjaśniam.

Zasady ewidencji na koncie 300 „Rozliczenie zakupu” zostały uregulowane w załączniku nr 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342). Saldo Ma konta 300 oznacza stan dostaw lub usług niefakturowanych, czyli wartość kosztów ujętych w danym roku a będących zobowiązaniem roku następnego. Natomiast saldo Wn – stan dostaw w drodze (materiały i towary w drodze), wykazuje wartość pomniejszającą koszty danego roku a stanowiące należność roku następnego.

Zgodnie z postanowieniami § 8 ust. 2 pkt 4 załącznika nr 36 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1393 z późn. zm.), w kolumnie „Zobowiązania ogółem” sprawozdania Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych jednostki samorządu terytorialnego, wykazuje się wszystkie bezsporne zobowiązania niespłacone według stanu na koniec okresu sprawozdawczego. Saldo Ma konta 300 nie ma określonego terminu zapłaty a jego wartość nie ma charakteru zobowiązań bezspornych. Zatem, mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż w przedmiotowej kolumnie sprawozdania Rb-28S nie należy wykazywać salda Ma konta 300.

W świetle przepisów § 12 ust. 1 instrukcji sporządzania sprawozdań, wynikającej z rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2396), w Rb-N – kwartalnym sprawozdaniu o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych należy wykazać m.in. należności jednostki na koniec okresu sprawozdawczego według poszczególnych tytułów (układ przedmiotowy) oraz wobec grup dłużników (układ podmiotowy). Saldo Wn konta 300 nie ma ustalonego terminu zapłaty aby móc określić jego wymagalność a także nie istnieje obowiązek księgowania na poszczególnego kontrahenta, czyli wg grup dłużników. Wobec powyższego, saldo konta 300 nie powinno być wykazane w wyżej wymienionym sprawozdaniu, w pozycji N5 – pozostałe należności, jako należność niewymagalna. Zatem, w ocenie Izby, salda konta 300 „Rozliczenie zakupu”, dotyczące rozliczeń na przełomie lat nie powodują powstania zobowiązań i należności.

Powyższe stanowisko prezentuje pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.

{Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jaworznie, 2021-10-27, sygn. -}
{RIO Katowice, 2021-12-30, sygn. WA-023/98/21}