Udzielenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kraśniku gwarancji bankowej

Stanowisko RIO Lublin:

 

W odpowiedzi na Pana wniosek z 29 stycznia br., dotyczący udzielenia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kraśniku gwarancji bankowej uprzejmie informuję, że tut. Izba przychyla się do Pana stanowiska zaprezentowanego we wniosku.

Kwestia dotycząca udzielania poręczeń i gwarancji przez jednostki samorządu terytorialnego została uregulowana w ustawach samorządowych oraz w ustawie o finansach publicznych. O możliwości ich udzielania przez gminę stanowi art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 994 z późn. zm.), który określa, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Z kolei z art. 94 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 z późn. zm.) wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mają prawo udzielania poręczeń i gwarancji, z uwzględnieniem przepisów tej ustawy, tj. poręczenia i gwarancje powinny być terminowe i udzielane w granicach łącznej kwoty określonej w uchwale budżetowej.

Co do zasady samorząd terytorialny nie może zaciągać zobowiązań w sprawach, które nie wynikają z realizowanych przez ten samorząd zadań publicznych, a zatem istotne jest, aby zadanie, na realizację którego gmina zamierza udzielić poręczenia lub gwarancji było zadaniem własnym gminy, tj. służyło zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty tworzonej przez mieszkańców gminy (art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).

W konsekwencji, skoro zapewnienie dalszego funkcjonowania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kraśniku nie może być uznane za realizację zadań własnych gminy, a przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1285) stanowią, że spółdzielnia jest prywatną własnością jej członków i prowadzi działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, przy zapewnieniu korzyści członkom spółdzielni, to brak jest wystarczających podstaw prawnych do przyjęcia, iż podmiotowi takiemu, znajdującemu się w trudnej sytuacji finansowej, gmina może udzielić gwarancji.

{RIO Lublin, 2019-02-05, sygn. RIO – I – 430/1/19}