Środki pochodzące z funduszu sołeckiego

Stanowisko RIO Gdańsk:

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 12 października 2022 r., doręczony do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 13 października 2022 r., dotyczący problematyki związanej z ujęciem w projekcie uchwały budżetowej środków pochodzących z funduszu sołeckiego, uprzejmie wskazuję, co następuje.


Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301 z późn. zm.), zwanej dalej zamiennie ustawą, wójt (burmistrz, prezydent miasta) w terminie do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy przekazuje sołtysom informację o wysokości przypadających danemu sołectwu środków, o których mowa w ust. 1, oraz środków określonych na podstawie uchwały, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy (zwiększającej środki funduszu ponad wysokość obliczoną na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy).


Warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez sołectwo wniosku. Wniosek powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa na podstawie informacji, o której mowa w wyżej powołanym art. 3 ust. 2 ustawy, wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem (art. 5 ust. 1 i 3 ustawy).
Stosownie natomiast do treści przepisu art. 5 ust. 4 ustawy w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy wniosek, sołtys przekazuje wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek – celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy.


Z kolei w myśl przepisu art. 5 ust. 5 ustawy o funduszu sołeckim wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2-4, w tym w zakresie wskazania wysokości kosztów realizacji przedsięwzięcia oszacowanych w ramach środków określonych dla danego sołectwa na podstawie informacji, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, wójt (burmistrz, prezydent miasta) odrzuca, jednocześnie informując o tym sołtysa.

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku korelacja wyżej powołanych przepisów prowadzi do następujących wniosków:

  • wysokość funduszu sołeckiego nie może być wyższa od kwoty podanej w informacji o wysokości środków przypadających danemu sołectwu;
  • kwota wskazana we wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego nie powinna być wyższa, niż wysokość środków przeznaczonych na ten cel wskazanych w informacji o wysokości przypadających danemu sołectwu środków (art. 5 ust. 3 ustawy);
  • w projekcie uchwały budżetowej powinna zostać ujęta kwota wskazana we wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego (art. 5 ust. 4 ustawy);
  • jeżeli wnioskowana kwota będzie wyższa, niż kwota wskazana w informacji o wysokości przypadających danemu sołectwu środków, wówczas wójt (burmistrz, prezydent miasta) powinien odrzucić wniosek (art. 5 ust. 5 ustawy);
  • jeżeli wnioskowana kwota będzie niższa niż kwota wskazana w informacji o wysokości przypadających danemu sołectwu środków, wówczas w projekcie uchwały budżetowej należy ująć kwotę wskazaną we wniosku (art. 5 ust. 3 w zw. z art. 5 ust. 4 ustawy).

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Gdańsk, 2022-11-02, sygn. RP.0441/75/57/1/2022}