Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pana pismo znak: Fnl.3121.1.17/2019 z 14 października 2019 r. o udzielenie wyjaśnienia w sprawie sposobu opodatkowania gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków dwuczłonowo, gdy oba symbole kwalifikują grunt do opodatkowania podatkiem rolnym, tj. Wsr-PSVI, Wsr-LIV, Wsr-RV, Wsr-RIIIb, Wsr-RIVb, uprzejmie informuję, że tut. Izba podziela stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w tej sprawie w piśmie Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 4 listopada 2015 r. znak PL-LS.833.22.2015, na które Pan się powołuje.
Występowanie oznaczeń dwuczłonowych, gdy oba symbole kwalifikują grunt do opodatkowania podatkiem rolnym, dopuszcza załącznik nr la „Specyfikacja pojęciowego modelu danych ewidencji gruntów i budynków” do rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2019 r. poz. 393), zgodnie z którym klasoużytki mogą przyjmować postać składającą się z trzech usytuowanych kolejno elementów: OFU – oznaczenie rodzaju użytku gruntowego, OZU – oznaczenie użytku gruntowego, z którym związana jest klasa bonitacyjna oraz OZK – oznaczenie klasy bonitacyjnej, a element OFU jest oddzielony od elementu OZU myślnikiem.
Zatem oznaczenia dwuczłonowe w zakresie użytków rolnych, są zgodne z przepisami prawa, przy czym oznaczeniem rodzaju użytku gruntowego jest jedynie pierwszy z członów.
W konsekwencji wskazane przez Pana grunty pod stawami (Wsr) należy przeliczać na hektary przeliczeniowe według przeliczników określonych w art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1256 z późn. zm.), bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego. Dla ustalenia liczby hektarów przeliczeniowych bez znaczenia jest oznaczenie użytku gruntowego wraz z klasą bonitacyjną, znajdującego się za myślnikiem. Przeliczniki powierzchni, zawarte w przepisach art. 4 ust. 5 cytowanej ustawy, odnoszą się do użytków rolnych, obejmujących wyłącznie grunty orne (R), łąki trwałe (L) i pastwiska trwałe (Ps).
Tut. Izba przychyla się również do stanowiska MF wyrażonego w ww. piśmie z 4 listopada 2015 r., a mianowicie, że wszystkie użytki rolne, a więc również grunty oznaczone symbolem ,,Wsr”, dla których oznaczono w ewidencji gruntów klasę bonitacyjną V i VI, są zwolnione z podatku rolnego, na podstawie przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym.
Końcowo zwracam uwagę, aby w przyszłości przy składaniu wniosku o udzielenie wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych, korzystać z formularza zamieszczonego na stronie: www.bip.lublin.rio.gov.pl, w zakładce: Udzielanie wyjaśnień w trybie art. 13 pkt 11 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych”.
{RIO Lublin, 2019-10-30, sygn. RIO-II-022/27/2019}