Stanowisko RIO Katowice:
W odpowiedzi na wniosek z dnia 24 stycznia 2023 r. w sprawie przychodów i rozchodów z lokat, wyjaśniam.
Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 4 lit. e i art. 6 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.), przychodami i rozchodami publicznymi jednostki samorządu terytorialnego są inne operacje finansowe związane z zarządzaniem długiem publicznym i płynnością. Zgodnie z powyższym zapisem, w kategorii tej mieszczą się lokaty, których tworzenie i rozwiązywanie jest odpowiednio jej rozchodem i przychodem.
W myśl § 12 pkt 7 załącznika Nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 144 z późn. zm.), w Rb-NDS sprawozdaniu o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego lokaty wykazuje się w wierszach „inne źródła” przychodów i „inne cele” rozchodów, które zostały ujęte w uchwale budżetowej po zmianach. Ponadto, zgodnie z ostatnią zmianą dokonaną rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. poz. 193), lokaty należy wykazywać w przychodach w wierszu D181. środki z lokat dokonanych w latach ubiegłych, natomiast w rozchodach w pozycji D231. lokaty na okres wykraczający poza rok budżetowy.
W ocenie Izby, jednostka samorządu terytorialnego może zaplanować w danym roku budżetowym utworzenie lokaty bankowej ze środków, które nie były konieczne do realizacji wydatków w tym roku. Przychody z rozwiązanej lokaty mogą zostać zaangażowane w każdym momencie roku budżetowego i przeznaczone na wydatki kiedy jest to uzasadnione.
Dodatkowo informuję, że w momencie przedkładania projektu budżetu, nie jest konieczne utworzenie lokaty. Wystarczającym wydaje się zaplanowanie na ten cel rozchodów w § 994 -,,Przelewy na rachunki lokat”, mając na uwadze postanowienia rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513 z późn. zm.). Utworzenie lokaty powinno nastąpić przed końcem roku budżetowego poprzedzającego rok, w którym lokata ma sfinansować deficyt.
Jednocześnie wyjaśniam, że jeśli lokowane środki pochodziły z przychodów (np. wolnych środków, spłat pożyczek udzielonych lub środków, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 8 ustawy o finansach publicznych) to w roku, w którym nastąpiło rozwiązanie lokaty powinny zostać zaewidencjonowane zgodnie z ich pierwotnym pochodzeniem.
Prezentowane stanowisko przedstawia pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.
{RIO Katowice, 2023-03-14, sygn. WA-023/6/23}