Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pani pismo przesłane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie 11 września br. uprzejmie wyjaśniam, że regionalne izby obrachunkowe zobowiązane są – zgodnie z przepisami art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2137) – do udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 ww. ustawy, czyli jednostek sektora finansów publicznych.
Wniosek powinien być podpisany przez kierownika danego podmiotu, zawierać wskazanie przepisu z zakresu finansów publicznych budzącego wątpliwości interpretacyjne, z podaniem proponowanego rozwiązania problemu i właściwej oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub przyszłego zdarzenia i nie może dotyczyć prośby o wskazanie sposobu rozwiązania konkretnej i indywidualnej sprawy. Wniosek jest do pobrania na stronie BIP Izby.
Przesłane przez Panią pismo nie spełnia określonych powyżej przesłanek i tym samym nie podlega rozpatrzeniu w trybie wyżej powołanego przepisu art. 13 pkt 11 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
Jednocześnie wskazuję, że w myśl art. 6k ust. 4a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439 ze zm.), rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych. Z powyższego wynika, że organ stanowiący ma obowiązek uchwalenia przedmiotowego zwolnienia w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a wskazany przepis (art. 6k ust. 4a) stanowi podstawę do uchwalenia tego zwolnienia.
{RIO Lublin, 2020-09-23, sygn. RIO – I – 430/38/20 }