Stanowisko RIO Olsztyn:
W odpowiedzi na pismo z dnia 4 lutego 2022 r. /otrzymane w dniu 7 lutego 2022 r./ w sprawie możliwości wszczęcia procedury o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji gdy zamawiający nie ma zabezpieczonego planu finansowego do całości wartości zamówienia, Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie informuje, co następuje:
Wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy zamawiający nie ma jeszcze zagwarantowanych środków na realizację zamówienia, nie jest sprzeczne z przepisami Prawa zamówień publicznych z 11 września 2019 r. /Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm. – dalej Pzp/.
Zamawiający może wszcząć postępowanie o zamówienie publiczne, nie mając jeszcze zabezpieczonych środków na realizację zamówienia publicznego, ale obowiązek ten zachodzi w chwili zawarcia umowy z wykonawcą wybranym w postępowaniu. Istotnym jest, aby plan finansowy został zabezpieczony przed podpisaniem umowy z wykonawcą, gdyż niedopuszczalne jest zaciąganie zobowiązań w sytuacji nieposiadania środków na ich realizację.
Zamawiający decydując się na wszczęcie postępowania bez zabezpieczonych środków powinien się jednak liczyć, iż może dojść do unieważnienia postepowania o zamówienie publiczne z powodu nie uzyskania odpowiednich środków na realizację zamówienia. Wówczas, na podstawie art. 261 Pzp z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w tym postępowaniu.
Unieważnienie postepowania z przyczyn wyżej opisanych następuje na podstawie art. 257 Pzp., który brzmi: Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie została przewidziana w:
1) ogłoszeniu o zamówieniu – w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego, partnerstwa innowacyjnego albo
2) zaproszeniu do negocjacji – w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji bez ogłoszenia albo zamówienia z wolnej ręki.
W tym miejscu należy wskazać, że Izba nie ma uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z tym niniejsze wyjaśnienie należy potraktować, jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.
{RIO Olsztyn, 20228-03-07, sygn. RIO.III.072-15/2022}