Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia odnośnie naliczania ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 2490) strażak ratownik OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu, otrzymuje, niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia. ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego ustala, nie rzadziej niż raz na 2 lata. właściwa rada gminy w drodze uchwały. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ..Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 291, z późn. zm.2)) przed dniem ustalenia ekwiwalentu pieniężnego, naliczanego za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej. Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany z budżetu właściwej gminy (ust. 2 art. 15).
Ze skierowanego do Izby pisma wynika, że wątpliwość budzi sposób naliczenia ekwiwalentu w przypadku rozpoczęcia przez ratownika udziału w akcji ratowniczej o godz. 17.50 i jej zakończeniu o godz. 18.20. W ocenie gminy w takim przypadku strażak ratownik powinien otrzymać ekwiwalent za 2 godziny udziału w akcji.
W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi stanowiska tego nie sposób zaakceptować. W ocenie Izby użyte przez ustawodawcę w art. 15 ust. 2 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych sformułowanie za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej” należy rozumieć jako 60 następujących po sobie kolejno minut. W tej sytuacji, w przypadku wskazanym w piśmie (zgłoszenie wyjazdu o godz. 17.50 – zakończenie akcji o godz. 18.20) należy przyjąć, że strażak ratownik uczestniczył w akcji ratowniczej 30 minut, a więc przysługuje mu ekwiwalent w wysokości ustalonej za jedną godzinę udziału w działaniu ratowniczym.
Informuję jednocześnie, że stanowisko zawarte w niniejszym piśmie udzielone zostało w ramach prowadzonej przez Izbę działalności informacyjnej i nie ma mocy wiążącej.
{RIO Łódź, 2022-06-09, sygn. WA 4120-18/2022-w}