Wymiana wszystkich wodomierzy na moduł radiowy

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na pismo pana Wójta zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia, czy zadanie polegające na wymianie wszystkich wodomierzy na moduł radiowy łącznie ze zintegrowanym systemem odczytu i programem finansowo-księgowym należy traktować jako zadanie inwestycyjne – uprzejmie informuję

Ze skierowanego do Izby pisma wynika, że Gmina planuje modernizację systemu odczytu wodomierzy na moduł radiowy w ramach zadania: Wymiana wodomierzy na wodomierze z odczytem radiowym”. W ramach tego zadania nastąpi całkowita przebudowa wodomierzy na terenie Gminy Planowany koszt zadania określono wstępnie na 1 000 000,00 zł, zaś w ramach tej wymiany nastąpi unowocześnienie i przystosowanie do nowych funkcji polegających na zmianie sposobu odczytu stanu wodomierzy Jednocześnie nastąpi zwiększenie wartości zmodernizowanej sieci wodociągowej na terenie Gminy. W ocenie Gminy zadanie to stanowi zadanie inwestycyjne.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uprzejmie informuje, że ocena czy w danym przypadku mamy do czynienia z inwestycją leży w gestii gminy (ocena w tym zakresie nie jest bowiem związana z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi konkretnego przepisu prawa, lecz z procesem subsumpcji określonego stanu faktycznego pod określoną normę prawną)

Niezależnie od powyższego Izba podnosi, iz w procesie ostatecznej oceny, czy zadanie stanowi zadanie Inwestycyjne Gmina winna wziąć pod uwagę m.in. przepis art. 15 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 ro zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 2028 z późn. zm.), w szczególności ust. 3, zgodnie z którym koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo kanalizacyjne, natomiast urządzenia pomiarowego odbiorca usług: jak również kwestie dotyczące kwalifikowania rodzajów nakładów na środki trwałe i ich skutki prawne (jedynie wydatki na modernizację środków trwałych można uznać za wydatki inwestycyjne).

Izba zwraca również uwagę, że co do zasady, program finansowo-księgowy nie moze być częścią inwestycji. Na gruncie ustawy o rachunkowości program, o którym mowa wyżej zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych. Nalezy takze pamiętać, że środek trwały powstały w wyniku realizacji inwestycji musi być kompletny oraz nadawać się do użytku. To zaś wymaga odpowiedzi na pytanie o zakres programu finansowo-księgowego. Przy przyjęciu, iz program ten wykorzystywany byłby jedynie do obsługi finansowo- księgowej przedsięwzięcia, bez którego powstający środek trwały nie byłby zdatny do wykorzystania można przyjąć, że wydatek na ten program mieściłby się w zakresie wydatków na przedmiotową inwestycję. w przeciwnym razie odpowiedź jest negatywna.

{RIO Łódź, 2022-03-24, sygn. WA 4120-8/2022-w}