Stanowisko RIO Lublin:
Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie odpowiadając na pismo z 10 grudnia 2020 r. (data wpływu do Izby – 17 grudnia 2020 r.) informuje.
Zgodnie z art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2137) do zadań izb należy m.in. udzielanie wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia m.in. jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Wniosek w sprawie udzielenia wyjaśnień winien zawierać opis stanu faktycznego oraz stanu prawnego, na tle których zrodziły się wątpliwości, proponowanego rozwiązania sprawy, ze wskazaniem podstawy prawnej takiego rozwiązania, zaopiniowanego przez obsługę prawną jednostki oraz jasnego wskazania zaistniałych wątpliwości. Wniosek nie może także dotyczyć prośby o wskazanie sposobu rozwiązania konkretnej i indywidualnej sprawy.
Odnosząc się do treści Pana pisma stwierdzam, że nie spełnia ono wskazanych wymogów, ponieważ przede wszystkim nie posiada ono generalnego i abstrakcyjnego charakteru. Analiza treści złożonego pisma prowadzi do wniosku, że jego celem jest uzyskanie stanowiska noszącego znamiona opinii prawnej w zakresie dopuszczalności planowanych działań jednostki, a nie uzyskanie wyjaśnień w sprawie stosowania konkretnych przepisów o finansach publicznych. Opisana zatem we wniosku sytuacja (konkretny stan faktyczny) nosi znamiona sprawy konkretnej i indywidualnej. W tym miejscu zauważyć również należy, że jednostki samorządu terytorialnego wykonują zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a ich samodzielność podlega ochronie sądowej, o czym stanowi art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713).
Z uwagi na powyższe, a w szczególności wobec braku kompetencji tut. Izby do wydawania opinii prawnych, a także wkraczania w samodzielność jednostki w zakresie podejmowanych przez nią działań poprzez udzielanie wyjaśnień w sprawach konkretnych i indywidualnych, Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie zmuszona jest do odmowy ustosunkowania się do złożonego zapytania.
Odnosząc się jednakże ogólnie do przedstawionego zagadnienia, tut. Izba zwraca uwagę, iż stosownie do ugruntowanego zarówno w orzecznictwie jak i piśmiennictwie stanowiska instytucja umorzenia postępowania egzekucyjnego ma na celu jego zakończenie z przyczyn natury formalnej, gdy w danej, konkretnej sytuacji zaistniałej w jego toku, wykonanie obowiązku przez zobowiązanego jest niemożliwe lub niedopuszczalne. Mając powyższe na uwadze, w opinii Izby, powołany w piśmie przepis art. 130a ust. 10l ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110) wyraźnie nakazuje umorzenie wszczętej już w sprawie egzekucji, jeżeli od doręczenia decyzji ostatecznej, o której mowa w art. 10h tej ustawy, upłynęło 5 lat.
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłączne swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2021-01-12, sygn. RIO – I – 430/54/2020}