Udzielanie wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych

Stanowisko RIO Lublin:

W odpowiedzi na pismo z 8 maja br. uprzejmie wyjaśniam, że regionalne izby obrachunkowe zobowiązane są – zgodnie z przepisami art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 561 z późn. zm.) – do udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 ww. ustawy, czyli jednostek sektora finansów publicznych. Izby nie są właściwe do rozstrzygania w indywidualnych sprawach i udzielania indywidualnych porad prawnych.

Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że zasadą wynikającą z przepisów art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm.) jest, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 174), pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia, o czym stanowi przepis art. 23 ust. 2 tej ustawy.

Pracownik, będący nauczycielem, który nie świadczył pracy z powodu udziału w strajku, a pobrał wynagrodzenie z góry w pełnej wysokości, otrzymał kwotę, która mu się nie należy. Stosownie do postanowień art. 87 § 7 Kodeksu pracy z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pracownik otrzymał wypłatę wynagrodzenia z góry. Prawo pracownika do wynagrodzenia ocenia się w takiej sytuacji na koniec miesiąca, odliczając z niego kwoty wypłacone z góry w poprzednim terminie płatności za okres, za który pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia, czyli za czas udziału w strajku. Strajkujący pracownik, który otrzymuje wypłatę wynagrodzenia z góry musi bowiem liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas udziału w strajku. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 87 § 7 Kodeksu pracy skorzystanie z odliczenia możliwe jest tylko w następnym (najbliższym) terminie płatności, a dokonanie potrącenia należności nie wymaga zgody pracownika.

Jednocześnie informuję, że wobec braku w przepisach powszechnie obowiązujących uregulowań w zakresie możliwości rozłożenia ww. odliczenia na raty Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie nie wypowiadała się w tej kwestii, gdyż organem właściwym do udzielania porad prawnych z zakresu prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy, do której może Pani skierować swoje wątpliwości.

{RIO Lublin, 2019-05-10, sygn. RIO – I – 430/14/19}