Stan faktyczny:
W toku postępowania podatkowego zmierzającego do wydania decyzji, o jakiej mowa w art. 60 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Prezydent Miasta Łodzi stosuje instytucję kary porządkowej. która została uregulowana w art. 262-263 Ordynacji podatkowej.
Pytanie:
W jakiej klasyfikacji należy ewidencjonować dochody z tytułu kar porządkowych wymierzanych na podstawie art. 262 i 263 Ordynacji podatkowej przez Prezydenta Miasta Łodzi osobom fizycznym – uczestnikom postępowania podatkowego zmierzającego do wydania decyzji o jakiej mowa w art. 60 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – czy prawidłowym jest zastosowanie klasyfikacji dział 900, rozdział 90026, paragraf 057?
Stanowisko własne:
Zgodnie z art. 6g ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi. burmistrzowi lub prezydentowi miasta. a w przypadku przejęcia przez związek międzygminny zadań gminy, o których mowa w art. 3 ust. 2. w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które stanowią dochód związku międzygminnego — zarządowi związku międzygminnego.
Stosownie do art. 60 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. w przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia deklaracji dotyczącej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa. w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez radę gminy metody. a w przypadku ich braku — uzasadnione szacunki. w tym w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy. średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.
W toku postępowania podatkowego zmierzającego do wydania decyzji. o jakiej mowa w art. 60 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Prezydent Miasta Łodzi stosuje instytucję kary porządkowej. która została uregulowana w art. 262-263 Ordynacji podatkowej. Wymierzane osobom fizycznym kary porządkowe stanowią środek dyscyplinujący uczestników postępowania podatkowego. Należy przyjąć. że kara ta ma charakter niepodatkowej należności budżetowej o jakiej mowa w art. 2 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Niepodatkowe należności budżetowe, zgodnie z am. 3 pkt 8 Ordynacji podatkowej to niebędące podatkami i opłatami należności stanowiące dochód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikające ze stosunków publicznoprawnych.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących że źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1340), w rozdziale 90002 Gospodarka odpadami komunalnymi ujmuje się wyłącznie dochody gmin z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wszystkie wydatki gmin związane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, o których mowa w art. 6r ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Paragraf 057 Wpływy z tytułu grzywien, mandatów i innych kar pieniężnych od osób fizycznych obejmuje wpływy z tytułu grzywien oraz kar od osób fizycznych, wymierzanych i pobieranych przez sądy oraz właściwe organy administracji publicznej, między innymi z tytułu grzywien nakładanych w formie mandatu karnego oraz grzywien i kar pieniężnych wymierzanych na podstawie ustawy – Kodeks karny skarbowy.
Wobec tego dochody z tytułu kar porządkowych wymierzanych przez Prezydenta Miasta Łodzi osobom fizycznym w ramach postępowań podatkowych dotyczących — opłaty za gospodarowanie odpadami powinny być ujmowane w dziale 900, rozdziale 90026 Pozostałe działania związane z gospodarką odpadami, paragrafie 057.
Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo Pana Skarbnika zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia odnośnie klasyfikacji w jakiej należy ewidencjonować dochody z tytułu kar porządkowych wymierzanych na podstawie art. 262 i 263 Ordynacji podatkowej wymierzane przez Prezydenta Miasta osobom fizycznym — uczestnikom postępowania podatkowego zmierzającego do wydania decyzji o jakiej mowa w art. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – uprzejmie informuję. że w przedmiotowej sprawie Izba podziela stanowisko Miasta przedstawione w skierowanym zapytanie.
Tym samym. w ocenie Izby dochody w tytułu kar porządkowych wymierzanych przez Prezydenta Miasta osobom fizycznym w ramach postępowań podatkowych dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być ujmowane w dziale 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska. rozdziale 90026 Pozostałe działaniu związane z gospodarką odpadami. paragrafie 057 Wpływy z tytułu grzywien, mandatów i innych kar pieniężnych od osób fizycznych.
Informuję jednocześnie. że stanowisko wyrażone w niniejszym piśmie udzielone zostało w ramach prowadzonej przez Izbę działalności informacyjnej i nie ma mocy wiążącej.
{Urząd Miasta Łodzi, 2021-10-17, sygn. -}
{RIO Łódź, 2021-12-06, sygn. WA 4120-34/2021-w}