Umowy zlecenia obejmujące wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem w stałej gotowości bojowej wozu strażackiego

Stanowisko RIO Olsztyn:

W nawiązaniu do pisma nr WFN.3251.2.2021.AKA z dnia 1 lutego 2021 r., w sprawie możliwości zawarcia z członkami OSP umowy zlecenia obejmującej wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem w stałej gotowości bojowej wozu strażackiego, Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie, informuje co następuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedstawionym stanowisku /nr DOLiZK-OL-051—10/2021 z dnia 15 marca 2021 r./ uznało, że gminy mają prawo zatrudniać kierowców i konserwatorów ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczych i konserwacji sprzętu na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

MSWiA wskazało: „Kwestia zatrudnienia kierowcy (kierowcy-konserwatora) OSP i forma prawna umowy zastosowano w danej gminie jest decyzją autonomiczną władz gminy i jest uwarunkowana jej sytuacją i możliwościami finansowymi. Gmina jako podmiot utrzymujący jednostki OSP w ramach realizacji swoich zadań ustawowych, decydując się na zatrudnienie kierowcy (kierowcy-konserwatora) OSP, określa formę tego zatrudnienia – na podstawie obowiązujących przepisów w tym zakresie”.

Wątpliwości tut. Izby wzbudza jednak to, że przepisy prawa nie regulują bezpośrednio zatrudnienia konserwatorów/kierowców-konserwatorów pojazdów samochodowych OSP.
Z tego też względu praktyka w tym zakresie jest niejednolita.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę treść uregulowań prawnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz najnowsze stanowisko MSWiA, w opinii tut. Izby, za dopuszczalne uznać należy możliwość finansowania zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz zawierania umów zlecenia, których przedmiotem jest wykonywanie obowiązków konserwatora, kierowcy – konserwatora na rzecz jednostek ochotniczych straży pożarnych przez członków gminnych OSP.

W tym miejscu należy wskazać, że Izba nie ma uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z tym niniejsze wyjaśnienie należy potraktować, jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.

{Urząd Gminy Orzysz, 2021-02-01, sygn. WFN.3251.2.2021.AKA}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie, 2021-04-15, sygn. RIO.III.072-16-1/2021}