Pytanie:
Proszę o zajęcie stanowiska w sprawie wynagrodzenia nauczycieli pracujących poza szkolą, w związku z epidemią koronawirusa, w zakresie godzin ponadwymiarowych.
Zwróciłem się do Dyrektor ZSP w Krypnie z pismem, iż w mojej ocenie nie można wypłacać wynagrodzenia za nadgodziny przynajmniej w zakresie godzin nie stanowiących integralnej części etatu nauczyciela. Dyrektor odpisała (korespondencja w załączeniu), iż praca jest wykonywana, na co posiada stosowne dokumenty. Mimo tych zapewnień nie zgadzam się z nimi, dlatego też w trosce o dyscyplinę finansów publicznych zapytuję: czy wójt jako organ nadzorujący może odrzucić wyjaśnienia Dyrektor SP w Krypnie i nakazać inne postępowanie, czy tez musi przyjąć wyjaśnienia i raport o pracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krypnie jako niepodważalne? A jeśli nie, to jakie kroki mogę poczynić w tej sprawie.
Stanowisko RIO Białystok:
Odpowiadając na wniosek z dnia 17.04.2020 r. o udzielenie wyjaśnienia w zakresie wynagradzania nauczycieli pracujących poza szkołą w związku z epidemią koronawirusa Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku wyraża następujące stanowisko w sprawie.
Jak wynika z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 410) w okresie od dnia 12 marca 2020 r. na obszarze kraju ograniczono funkcjonowanie jednostek systemu oświaty. Zgodnie z § 3 i § 3a przywołanego rozporządzenia w dniach od 12 marca do 24 marca ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a od 25 marca zadania jednostek systemu oświaty są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ramy tego rodzaju kształcenia określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 493). Według przepisu ogólnego zawartego w § 1 tego rozporządzenia odpowiedzialność za organizację realizacji zadań jednostki systemu oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego dopuszczalnego sposobu kształcenia spoczywa na dyrektorze tej jednostki. Jak z kolei wynika z § 7 ust. 1 rozporządzenia zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go przed dniem wejścia w życie rozporządzenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, a w przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych – w ramach godzin ponadwymiarowych, o których mowa w art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (według § 11 regulację tę stosuje się również do zajęć realizowanych przez nauczycieli w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty przed dniem wejścia w życie rozporządzenia). Zgodnie zaś z przepisem § 7 ust. 2 ustalenie zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia przynależy do dyrektora jednostki systemu oświaty.
Z przywołanych przepisów wynika po pierwsze, że zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia mogą być realizowane w ramach godzin ponadwymiarowych, po drugie zaś, że ustalenie zasad, według których możliwe będzie zaliczenie takich zajęć do realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych należy do kompetencji dyrektora jednostki, nie zaś organu prowadzącego. Przyjąć więc należy, że to dyrektor jednostki winien zapewnić właściwą dokumentację godzin pracy nauczycieli, tj. dającą m.in. podstawę do stwierdzenia czy dany nauczyciel realizuje godziny zajęć ponad wymagane pensum.
W obecnie obowiązującym systemie prawa brak jest podmiotu upoważnionego do wydawania wiążącej wykładni przepisów prawa, dlatego niniejsze stanowisko proszę potraktować jako niewiążącą opinie prawną.
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, 2020-04-23, sygn. RIO.II-025-11/20}
{Urząd Gminy Krypno, 2020-04-17, sygn. OR.4424.22.2020}