Stanowisko RIO Białystok:
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku udzielając odpowiedzi na wniosek z dnia 29.09.2020 r. (data wpływu 1.10.2020 r.) i zawarte w nim pytanie dotyczące kolejności podejmowania uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej lub jej zmian oraz uchwały budżetowej lub jej zmian, wyraża następujące stanowisko:
Zgodnie z dyspozycją art. 230 ust. 6 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869; dalej jako u.f.p.) uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej (dalej jako wpf.) lub jej zmiany organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje nie później niż uchwałę budżetową. Wieloletnia prognoza finansowa określa plan działań w perspektywie wykraczającej poza rok budżetowy i zgodnie z art. 226 u.f.p. powinna zawierać realistyczne dane odnoszące się do gospodarki finansowej jednostki. Oznacza to, że uchwała budżetowa ustalająca budżet jako roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów jednostki samorządu terytorialnego jest uchwałą następczą w stosunku do uchwały w sprawie wpf. Należy przy tym mieć na względzie dyspozycję art. 229 u.f.p., który stanowi, że uchwała w sprawie wpf. powinna być zgodna z uchwałą budżetową lub jej zmianami co najmniej w zakresie wyniku budżetu, kwot przychodów i rozchodów oraz długu jednostki samorządu terytorialnego. Z powyższego wynika, że oba dokumenty są ze sobą ściśle powiązane. Stwierdzenie, że wpf. jest podejmowana „nie później niż uchwała budżetowa” pozwala także na podjęcie jej we wcześniejszym terminie np. na wcześniejszej sesji, jednakże ze względów praktycznych właściwe jest, aby uchwałę w sprawie wpf. podejmować na tej samej sesji co uchwałę budżetową.
W obecnie obowiązującym porządku prawnym brak jest podmiotu upoważnionego do wydawania wiążącej wykładni przepisów prawa. Wobec tego niniejsze stanowisko w sprawie proszę potraktować jako niewiążącą opinię prawną.
{Starostwo Powiatowe w Sokółce, 2020-09-29, sygn. -}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, 2020-10-12, sygn. RIO.II-025-30/20}