Stanowisko RIO Katowice:
W odpowiedzi na wniosek z dnia 1 sierpnia 2022 r. dotyczący możliwości zwrotu opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych uiszczonej ponad czas obowiązywania zezwolenia, wyjaśniam.
Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2137 z późn. zm.) w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Przy czym opłatę tę wnosi się w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności zezwolenia w roku nabycia lub utraty jego ważności (art. 11¹ ust. 8). Jednocześnie należy zauważyć, iż przepisy ww. ustawy regulują tylko zasady i sposób obliczania wysokości opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, natomiast nie określają sposobu i trybu ich zwrotu. Niemniej, treść art. 11 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że przedmiotową opłatę wnosi się za korzystanie z zezwolenia a nie za udzielenie tego zezwolenia. Zatem opłata wniesiona ponad czas obowiązywania zezwolenia stanie się nienależną i podlega zwrotowi. Stanowisko w tej sprawie zajął NSA w wyroku z dnia 20 sierpnia 2020 r. (II GSK 518/20).
Ponadto informuję, że zwrot ww. opłaty powinien nastąpić na zasadach określonych przez kierownika jednostki, który, w myśl art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.), odpowiada za całość gospodarki finansowej jednostki sektora finansów publicznych.
Prezentowane stanowisko prezentuje pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.
{RIO Katowice, 2022-09-20, sygn. WA-023/66/22}