Zwrot dochodu z tytułu renty planistycznej, opłaty prolongacyjnej i odsetek od renty planistycznej

Pytanie:

W latach ubiegłych samorządowa jednostka otrzymała dochód z tytułu renty planistycznej, opłaty prolongacyjnej i odsetek od renty planistycznej. W roku bieżącym okazało się, że wymieniona opłata prolongacyjna i odsetki były niewłaściwie pobrane. W jaki sposób należy zaksięgować zaistniałą sytuację w roku bieżącym? Czy zwrot będzie zwrotem dochodu (i wykażemy go ze znakiem (-) w sprawozdaniu Rb-27S) czy wydatkiem?

Stanowisko MF:

Jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do sporządzania sprawozdań Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego stosownie do zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 144 z późn. zm.), a w szczególności w Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego zawartej w załączniku nr 37 do ww. rozporządzenia, która szczegółowo określa sposób wykazywania dochodów budżetowych w sprawozdaniu Rb-27S.

Należy mieć na uwadze, że kwoty ujęte w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej (§ 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej).

Zasady ujmowania zwrotu nadpłat, zwrotu dochodów nienależnie wpłaconych oraz wypłaty oprocentowania dotyczące państwowych jednostek budżetowych uregulowane zostały przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1718).

Zgodnie z § 18 rozporządzenia, kwoty dochodów nienależnie wpłaconych (pobranych) lub orzeczonych do zwrotu stanowią nadpłaty (ust. 1), stąd zwrot nadpłat ujmuje się w tej podziałce klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju (ust. 3) a oprocentowanie nadpłat należności budżetowych pomniejsza dochody budżetowe z tytułu odsetek za zwłokę (ust. 6).

Jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować analogiczne rozwiązanie jak państwowe jednostki budżetowe poprzez uregulowanie tej kwestii na podstawie art. 212 ust 1 pkt 10 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r.

{MF, 2023-03-20, sygn. -}