Stanowisko RIO Opole:
W odpowiedzi na pismo z dnia 1 października 1 października 2015 r., sygn. OZ-1.4331.18.2015, uzupełnione pismem z dnia 22 października 2015 r. sygn. OZ-1.4331.18.2015, dotyczące wniosku o udzielenie wyjaśnienia w sprawie zasadności wypłaty dotacji za miesiąc luty na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, informuję co następuje.
Analizując przedmiotowe zagadnienie, wstępnie należy wskazać na art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Przepis ten stanowi, że dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych w ust. 2a przysługują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie odpowiednio danej gminy lub powiatu wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę niepubliczną poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, z zastrzeżeniem ust. 3h oraz 31. Uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych musi być potwierdzone ich własnoręcznymi podpisami na listach obecności na tych zajęciach. W przypadku braku na terenie gminy lub powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju.
W kolejnych ustępach art. 90 ustawy o systemie oświaty pojawiają się dalsze regulacje związane z tematyką dotacji dla omawianej kategorii szkół. Z art. 90 ust. 3h wynika, że dotacje dla szkół, o których mowa w ust. 3, przysługują za lipiec i sierpień na każdego ucznia, który w czerwcu spełnił warunek uczestniczenia w zajęciach, o którym mowa w ust. 3 powołanej regulacji prawnej. Natomiast kolejny ustęp powołanego artykułu przesądza o tym, iż do szkół, o których mowa w ust. 3, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, przepis ust. 2f stosuje się odpowiednio. Odnosząc się do powołanego powyżej art. 90 ust. 2f należy nadmienić, iż z jego treści wynika, że w przypadku szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja, o której mowa w ust. 2a, przysługuje również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę.
Konkludując powyższe rozważania, należy stwierdzić, iż ustawodawca w sposób kazuistyczny określił sytuacje związane z możliwością wypłaty dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Regulacja ustawowa w przedmiotowej materii nie przewiduje możliwości jej wypłacenia do końca roku szkolnego na absolwentów szkoły, którzy ukończyli ją w miesiącu styczniu. Zatem dotacja za miesiąc luty zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie powinna przysługiwać.
{RIO Opole, 2015-11-23, sygn. NA.III-0221-31/2015}