Zakup sprzętu medycznego w postaci fali uderzeniowej

Stanowisko RIO Kielce:

Pismem z dnia 17.06.2022 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 22.06.2022 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Czy Gmina może finansować w całości zakup sprzętu medycznego w postaci fali uderzeniowej, w tym czy może ponosić koszty związane z jego eksploatacją, z zastrzeżeniem, że zabiegi falą uderzeniową wykonywane będą nieodpłatnie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Korczynie, będący podmiotem leczniczym, w myśl ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, dla którego Gmina jest organem tworzącym?

Rada Miejska uchwałą z dnia 7.06.2022 r. dokonała zmiany w budżecie gminy na 2022 rok poprzez zaplanowanie wydatku w rozdziale 85195 § 6060 na kwotę 24.700 zł.

Odpowiadając na powyższe pytanie wskazać należy na następujące okoliczności. Zasady przekazywania środków publicznych dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą uregulowane są w dziale V ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 633) dalej u.d.l. Należy przy tym zaznaczyć, że na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 u.d…, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zaliczone zostały do podmiotów leczniczych, w zakresie jakim wykonują działalność leczniczą.
Stosownie do uregulowań wynikających z art. 114 ust. 1 pkt 3 u.d.l., podmioty wykonujące działalność leczniczą mogą uzyskać środki finansowe na inne niż określone w pkt 1 inwestycje, w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego. Warunki przekazania oraz wysokość środków finansowych na powyższy cel określają przepisy art. 114 ust. 2-4 u.d.l.

Z uregulowań zawartych w art. 115 ust. 3 u.d.l. wynika, że na realizację zadań, o których mowa w art. 114 ust. 1 pkt 1-6, podmioty wykonujące działalność leczniczą mogą uzyskać m.in. od jednostek samorządu terytorialnego, dotację w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, z zastrzeżeniem ust. 4.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie powołanych przepisów u.d.l. uznać należy, że środki publiczne, co do zasady mogą uzyskać podmioty wykonujące działalność leczniczą, które działają we wszystkich dopuszczalnych formach, w tym również samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Należy przy tym podkreślić, iż środki publiczne dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą winny być przekazane w postaci dotacji celowej, w tym dotacji celowej na inwestycje i zakupy inwestycyjne, stosownie do postanowień art. 115 u.d.l.

Dotacja celowa na dofinansowanie zakupu aparatury i sprzętu medycznego, w tym zakup fali uderzeniowej, stanowi wydatek majątkowy gminy, i tak winna być wykazana w budżecie gminy. Zatem nie jest prawidłowym zaplanowanie w budżecie gminy wydatku na przedmiotowy cel w § 6060. Jednocześnie wyjaśniam, że maksymalna wysokość środków finansowych jaką może otrzymać podmiot leczniczy na realizację kosztów danego zadania, nie może przekroczyć wartości obliczonej na podstawie wzoru wskazanego w art. 114 ust. 4 u.d.l.
Dodatkowo informuję, że dotacja nie może być przeznaczona na wydatki związane z eksploatacją fali uderzeniowej, albowiem finansowania takiego rodzaju zadań nie zawiera art. 114 ust. 1 u.d.l.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-06-30, sygn. Wl.54.34.2022}