Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo Pana Burmistrza zawierające wniosek u udzielenie wyjaśnienia w przedmiocie możliwości dofinansowania z budżetu gminy Żychlin zadań zdefiniowanych jako: zakup paneli oświetleniowych nadłóżkowych oraz remont łazienki, na potrzeby Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. z o.o. Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uprzejmie informuje, że katalog celów, na które podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymywać środki publiczne określony został w art. 114 ust. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 14 kwietnia 2001 r. o działalności leczniczej (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 1638 z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z art. 114 ust. 1 ustawy podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymać środki publiczne z przeznaczeniem na:
1) realizację zadań w zakresie programów polityki zdrowotnej, programów zdrowotnych i promocji zdrowia, w tym na zakup aparatury i sprzętu medycznego oraz wykonanie innych inwestycji koniecznych do realizacji tych zadań;
2) remonty;
3) inne niż określone w pkt 1 inwestycje, w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego;
4) realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), lub innych niż wymienione środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
5) cele określone w odrębnych przepisach oraz umowach międzynarodowych;
6) realizację programów wieloletnich;
7) pokrycie kosztów kształcenia i podnoszenia kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne.
Zgodnie z ust. 2 art. 114 podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymywać środki publiczne na zadania, o których mowa w ust. 1:
1) pkt 1, w odniesieniu do wydatków inwestycyjnych,
2) pkt 2 i 3
– w zakresie, w jakim realizacja tych zadań służy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Fakt nie posiadania przez Gminę Żychlin opracowanych programów zdrowotnych, co przyznaje Pan Burmistrz w skierowanym do Izby piśmie, wyłącza możliwość przekazania środków finansowych dla podmiotu wykonującego działalność leczniczą w oparciu o przepis art. 114 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej.
Należy jednakże zauważyć, że powołany wyżej art. 114 ust 1 ustawy przewiduje także inne cele, na które podmiot leczniczy może otrzymać środki publiczne, a jednostka samorządu terytorialnego może te środki przekazać. I tak, np. zgodnie z pkt 2 i 3 ust. 1 art. 114 ustawy podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymać środki publiczne z przeznaczeniem na remonty (art. 114 ust. 1 pkt 2), czy też inne niż określone w pkt 1 ust. 1 art. 114 ustawy inwestycje (to jest inwestycje inne niż związane z realizacją programów zdrowotnych…), w tym zakup aparatury i sprzętu medycznego (art. 114 ust. 1 pkt 3).
Zakwalifikowanie konkretnych zadań (w tym przypadku: remont łazienki i zakup paneli oświetleniowych na potrzeby Szpitala) w ramach realizacji celów wskazanych w poszczególnych przepisach art. 114 ust. 1 ustawy możliwe jest natomiast jedynie w wyniku indywidualnej oceny zagadnienia – uwzględniającej z jednej strony przedmiot zadania, zakres ewentualnych robót, a następnie jego ocenę w kontekście wskazanego w ustawie katalogu celów na jakie dofinansowanie może być udzielone, a więc ocenę, czy konkretne zadanie winno być zakwalifikowane jako remont, czy ewentualnie inwestycja.
Posiłkując się definicją słowa,,remont” zaczerpniętą ze słownika języka polskiego wskazać należy, iż jest to,,doprowadzenie jakiegoś budynku lub urządzenia do stanu używalności”, zaś,,inwestycja” to:,,przeznaczenie środków finansowych na powiększenie lub odtworzenie zasobów majątkowych”. Decyzja w przedmiocie zakwalifikowania przedmiotowych zadań jako remontu bądź inwestycji leży po stronie organów gminy.
W konsekwencji należy zauważyć, że co do zasady jednostka samorządu terytorialnego, która nie realizuje programów zdrowotnych (…) ma możliwość dofinansowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą w oparciu o przepis art. 114 ust. 1 pkt 2-7 ustawy o działalności leczniczej. Także do kompetencji jednostki samorządu terytorialnego należy określenie rodzaju zadania oraz wskazanie podstawy prawnej jego dofinansowania, przy istnieniu woli udzielenia takiego wsparcia.
{RIO Łódź, 2017-10-23, sygn. WA 4120-13/2017-w}