Stanowisko RIO Opole:
W odpowiedzi na pismo – wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, który wpłynął do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu dnia 28 lipca 2017 r., dotyczący pytania, czy z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina może pokryć koszty zakupu kluczy generalnych w wiatach śmietnikowych, w tak zwanym systemie jednego klucza, w celu przekazania ich przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne, informuję co następuje.
Z informacji przekazanych przez podmiot wnioskujący o udzielenie wyjaśnienia wynika, że system jednego klucza ma umożliwić mieszkańcom utrzymanie czystości w wiatach śmietnikowych poprzez zamykanie wiat (przystąpienie do systemu w założeniu ma być dobrowolne). W przypadku skorzystania z systemu wspólnota będzie zobowiązana do sfinansowania kosztów zakupu kluczy indywidualnych przeznaczonych dla członków wspólnoty i kosztów usługi montażu wkładki w wiacie. Natomiast gmina ze środków uzyskanych z poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi miałaby finansować zakup kluczy generalnych otwierających wkładki w tym systemie.
Wstępnie należy wskazać, że na podstawie art. 6r ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 250 ze zm.) z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina może pokryć koszty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Mając na względzie powołany przepis, należy stwierdzić, iż koszty ewentualnego zakupu przedmiotowych kluczy generalnych wiązać należy z kosztami utrzymania pojemników w odpowiednim stanie porządkowym. W ocenie Izby, elementy stanowiące fizyczne zabezpieczenie pojemników, a tym samym zapewniające utrzymanie tych pojemników w odpowiedni stanie porządkowym, mieszczą się w ustawowej dyspozycji powołanego przepisu.
Wobec powyższego, zakup kluczy generalnych można sfinansować z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przedstawiając powyższe należy zaznaczyć, że wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nie stanowią wiążącej wykładni prawa.
{RIO Opole, 2017-08-23, sygn. NA.III-0221-28/2017}