Stanowisko RIO Kielce:
Szanowna Pani Kierownik, wnioskiem z dnia 22.11 2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 24.11.2021 roku, zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy dla nauczycieli realizujących projekt „Każdy chwat z komputerem za pan brat” Wsparcie rozwoju edukacyjnego uczniów i nauczycieli z gminy Bodzechów w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, należy uwzględniać w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego wynagrodzenie otrzymane z tytułu realizacji zajęć finansowanych ze środków tego projektu?
Z opisu stanu faktycznego wynika, że zgodnie z w/w projektem, zatrudnieni w szkołach nauczyciele prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, a za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć otrzymują wynagrodzenie w wysokości ustalonej w art. 35 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. Zgodnie z zapisami zaakceptowanego wniosku o dofinansowanie projektu, stawka wynagrodzenia nauczyciela uwzględnia koszt dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli (proporcjonalnie do osiągniętego wynagrodzenia z tytułu realizacji zajęć finansowanych ze Środków unijnych).
Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.
Zgodnie z art. 35a ust. I ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1762), dalej K.N. – nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3. Jak wynika z art. 35 ust. 3 KN, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Zgodnie z art. 35a ust. 3 KN, zajęcia, o których mowa w ust. 1, nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.
Stosownie do art. 48 K.N. – nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1872). Jak wynika z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne Świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
W § 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 ze zm.), określono katalog składników stanowiących podstawę do ustalenia wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela, będący również podstawą wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Powołane wyżej przepisy potwierdzają, że wynagrodzenie nauczyciela za realizację projektu unijnego nie jest wynagrodzeniem za godziny ponadwymiarowe, wskazanym w § 1 ust. 1 pkt 3 powołanego wyżej Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, lecz stanowi odrębny składnik wynagrodzenia liczony jak za godziny ponadwymiarowe, określony w 35a ust. 1 K.N. Zatem brak jest podstaw do uwzględnienia tego składnika wynagrodzenia do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z informacją zawartą w opisie stanu faktycznego, stawka godzinowa wynagrodzenia nauczyciela za realizację przedmiotowego projektu uwzględnia już koszt dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli (proporcjonalnie do osiągniętego wynagrodzenia z tytułu realizacji zajęć finansowanych ze środków unijnych).
Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
{Gminne Centrum Oświaty w Bodzechowie, 2021-11-22, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-12-22, sygn. WI.54.68.2021}