Wykorzystanie środków pozyskanych w ramach konkursu „Najbardziej Odporna Gmina”

Stanowisko RIO Olsztyn:

W odpowiedzi na pismo z dnia 28 lutego 2022 r., znak BF.3251.1.6.2022 /otrzymane w dniu 4 marca 2022 r./ w sprawie możliwości wykorzystania środków pozyskanych w ramach konkursu „Najbardziej Odporna Gmina”, Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie informuje, co następuje:

W związku z pozyskaniem przez Gminę-Miasto Działdowo środków z wygranej w konkursie „Najbardziej Odporna Gmina”, w kwocie 1.000.000,00 zł i przekazania, na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej /Dz. U. z 2021 r. poz. 711 ze zm./ oraz art. 250-252 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych /Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm./, kwoty 200.000 zł Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Działdowie należy podkreślić, że podstawową zasadą związaną z wykorzystaniem tych środków jest regulamin konkursu.

Zgodnie z art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. poz. 568, ze zm./ — zwanej dalej ustawy covidowej – konieczne jest wykazanie, iż celem wydatków, choćby pośrednio jest przeciwdziałanie COVID-19.

Przepis art. 2 ust. 2 ustawy covidowej stanowi, iż „ilekroć w ustawie jest mowa o „przeciwdziałaniu COVID-19” rozumie się przez to wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, choroby, o której mowa w ust. 1.

Mając na względzie treść § 4 ust. 12 Regulaminu należy wskazać, że laureat przeznacza nagrodę na dowolny cel, ale związany z przeciwdziałaniem COVID-19. A zatem kluczowe będzie w tym wypadku odpowiednie uzasadnienie wydatku przez gminę i wykazanie przesłanki dot. przeciwdziałania COVID-19. Konieczne zatem będzie wykazanie, że celem tego wydatku, choćby pośrednio jest działanie celowane w profilaktykę lub walkę z COVID-19. Dopiero wówczas możliwa będzie ocena czy są to działania dedykowane przeciwdziałaniu oraz czy występuje ich przedmiotowe i celowe powiązanie.

Jeżeli dany podmiot będzie w stanie wykazać przesłanki powiązane z art. 2 ust. 2 ustawy covidowej, wówczas warunek będzie spełniony.
Abstrahując od powyższego tut. Izba wskazuje, że zgodnie z treścią § 5 ust. 1 Regulaminu konkursu w przypadku wystąpienia ewentualnych dalszych wątpliwości w kwestii interpretacji zapisów Regulaminu, wątpliwości te rozstrzyga Organizator, tj. Pełnomocnik Rządu ds. narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

W tym miejscu należy wskazać, że Izba nie ma uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z tym niniejsze wyjaśnienie należy potraktować, jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.

{RIO Olsztyn, 2022-04-14, sygn. RIO.III.072-28/2022}