Stanowisko RIO Opole:
Działając na podstawie art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2137 ze zm.) w odpowiedzi na pytanie dotyczące obowiązku sporządzania sprawozdania Rb-27S za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się od dnia 1 stycznia 2022 r. z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego, tj. jak prawidłowo należy ujmować wpłaty podatników/kontrahentów w urządzeniach księgowych dokonywanych na przełomie dwóch miesięcy w oparciu o przepisy rozporządzenia z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej,
uprzejmie wyjaśniam i informuję, co następuje:
Instrukcję sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego zawiera załącznik nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej z dnia 11 stycznia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 144). Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 4 Instrukcji w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego w kolumnie „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” wykazuje się dochody wykonane na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów powiększone o środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący – subkonto dochodów do końca okresu sprawozdawczego, stanowiące wpłaty z tytułu dochodów dokonanych w kasie jednostki, w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 1041, z późn. zm.), w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego i zapłaconych kartą płatniczą oraz wpłaty przekazane do banków w ramach zastępczej obsługi kasowej.
Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu przyjąć należy, że w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie „Dochody wykonane” wykazuje się dochody zaksięgowane na rachunku bieżącym (subkoncie dochodów), jak też środki, które wprawdzie nie wpłynęły w danym okresie sprawozdawczym na rachunek bieżący, ale w tym okresie ich wpłaty zostały dokonane np. w kasie jednostki, przelewem bankowym lub kartą płatniczą.
Zatem przykładowo dokonana przez podatnika/kontrahenta wpłata na przełomie dwóch miesięcy (np. w dniu 31 stycznia) przelewem z rachunku bankowego prowadzonego dla podatnika/kontrahenta (data obciążenia), która wpłynie na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego już w lutym, winna być wykazana w sprawozdaniu Rb-27S za miesiąc styczeń (zgodnie z faktyczną datą operacji bezgotówkowej).
Natomiast sposób ujęcia w urządzeniach księgowych zdarzeń gospodarczych dotyczących wpłat dokonanych przez podatników/kontrahentów winien wynikać z polityki rachunkowości danej jednostki samorządu terytorialnego ustanowionej przez kierownika tej jednostki na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.) w związku z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.).
Przedstawiając powyższe należy zaznaczyć, że wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nie stanowią wiążącej wykładni prawa.
Niezależnie od powyższego, w związku z zaistniałymi wątpliwościami interpretacyjnymi w tym zakresie, Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wystąpi do Ministerstwa Finansów o dokonanie wykładni przedmiotu związanego ze złożonym wnioskiem o udzielenie wyjaśnienia.
{RIO Opole, 2022-04-13, sygn. NA.III-422-10/2022}
Stanowisko MF:
W związku z Pani wystąpieniem z 11 maja 2022 r. (znak: NA.III-422-10-1/2022) dotyczącym wykazywania danych w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego w kolumnie 7 „dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” w odniesieniu do wpłat podatków i niepodatkowych należności dokonanych przez podatników/kontrahentów i zaksięgowanych na rachunku jednostki samorządu terytorialnego na przełomie dwóch miesięcy (np. styczeń/luty) oraz na przełomie roku (np. 2022/2023), Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje.
Przepisy § 3 ust. 1 pkt 4 oraz § 3 ust. 3 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, stanowiącej załącznik nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 144) – zacytowane w Pani wystąpieniu – precyzyjnie określają zakres informacji (danych), które winny być wykazywane w kolumnie 7 sprawozdania Rb-27S „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”. W obu przypadkach, oprócz dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów należy doliczyć środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący z enumeratywnie wymienionych form płatności.
Powyższa zasada odnosi się do każdego okresu sprawozdawczego, tj. zarówno sprawozdań Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego sporządzanych za poszczególne miesiące roku, jak również do sporządzania rocznego sprawozdania Rb-27S.
Jednocześnie należy zauważyć, że podobna zasada sporządzania sprawozdań Rb-27S w zakresie kolumny „Dochody wykonane” była zawarta również we wcześniejszych rozporządzeniach, regulujących kwestie sprawozdawczości budżetowej i dotyczyła nie ujętych w ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów – wpłat do kasy jednostki i wpływów zapłaconych kartą płatniczą.
Ponadto, z przepisu § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342) wynika, że zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.
Stosowane przez jednostkę rozwiązania ewidencyjne – zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, z późn. zm.) – powinny wynikać z przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, którą ustala w formie pisemnej i aktualizuje kierownik jednostki.
{MF, 2022-05-24, sygn. ST2.4761.15.2022}