Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pani wniosek z 17 stycznia br. w zakresie wykazywania dzieci do dotacji w przedszkolu w miesiącach wakacyjnych uprzejmie informuję, że zgodnie z przepisami art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2137) do zadań izb należy udzielanie wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych, na wniosek podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 tej ustawy. Wniosek powinien zawierać wskazanie przepisu z zakresu finansów publicznych budzącego wątpliwości interpretacyjne, nie może dotyczyć prośby o wskazanie sposobu rozwiązania konkretnej i indywidualnej sprawy oraz powinien być podpisany przez kierownika danego podmiotu.
Przedstawiona w Pani wniosku sprawa dotyczy dotowania z budżetu jst konkretnej placówki – niepublicznego przedszkola, a w zasadzie rozstrzygnięcia co do prawa do dotacji na ucznia, który nie uczęszcza do przedszkola w miesiącach wakacyjnych. Kwestie przekazywania dotacji dla publicznych i niepublicznych podmiotów oświatowych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jst lub osoby fizyczne reguluje ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2029 z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami art. 17 ust 3 tej ustawy, niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym niespełniające warunków, o których mowa w ust. 1, otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 75% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli…” a zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy, dotacje są przekazywane na każdego ucznia będącego w danym miesiącu roku budżetowego uczniem w placówce wychowywania przedszkolnego.
Jeżeli zatem uczeń ma wspomniany status, a umowa z rodzicem obejmuje cały rok szkolny, i został wykazany w miesięcznej informacji o liczbie uczniów – dotacja na takiego ucznia powinna być przyznana niezależnie od faktycznej obecności ucznia w danym dniu czy okresie.
Na wysokość dotacji nie ma wpływu ani wiek ucznia (z wyjątkiem niepełnosprawnych uczniów 6 letnich i starszych, dotowanych w oparciu o subwencję, na których w podziale subwencji przewidziana jest odpowiednia waga), ani okoliczność ewentualnego zamiaru kontynuowania nauki w kolejnym roku.
Należy jednak mieć na uwadze, że ocena konkretnego stanu faktycznego w zakresie przekazania dotacji należy do podmiotu dotującego, zaś podmiotowi dotowanemu przysługuje prawo złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który jest uprawniony do ostatecznej oceny prawidłowości ustalenia kwoty dotacji przez organ dotujący (art. 47 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2021-01-19, sygn. RIO-I-430/10/21}