Wydłużenie okresu kredytowania bez zmiany kwoty zaciągniętego zobowiązania

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na pismo Pana Burmistrza z dnia 10 sierpnia 2018 r. zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, to jest wskazanie: – czy niezbędna jest zgoda organu stanowiącego oraz opinia regionalnej izby obrachunkowej na wydłużenie okresu kredytowania bez zmiany kwoty zaciągniętego zobowiązania – Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uprzejmie informuje:

W sytuacji, gdy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmując uchwałę w sprawie zaciągnięcia określonego zobowiązania zawarł w niej zapisy dotyczące wskazania. okresu kredytowania należy przyjąć, iż kompetencje w przedmiotowym zakresie pozostały przypisane radzie gminy. W konsekwencji ewentualna decyzja o zmianie okresu kredytowania należeć będzie również do kompetencji organu stanowiącego, który winien wyrazić ją w stosowanej uchwale.

Odnosząc się do podniesionej w zapytaniu kwestii opinii regionalnej izby obrachunkowej w przedmiocie wydłużenia przez jednostkę samorządu terytorialnego okresu kredytowania – w ocenie RIO w Łodzi z obowiązujących przepisów prawa, w tym wynikających z ustawy o finansach publicznych i ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych nie można wprost wywieść takiego obowiązku. Obowiązku takiego nie można wyprowadzić w szczególności z art. 91 ustawy o finansach publicznych, który w sposób wyraźny wskazuje, że zarząd jst obowiązany jest uzyskać opinię rio w przypadku ubiegania się przez jednostkę o kredyt lub pożyczkę (…). Jednocześnie Izba informuje, że mając na uwadze przepis art. 13 pkt 1) ustawy o rio, zgodnie z którym do zadań izby należy wydawanie na wniosek organu wykonawczego jst opinii o możliwości spłaty kredytu, pożyczki lub wykupu papierów wartościowych w sytuacji gdy – jednostka, mając na uwadze zmiany w zakresie okresu kredytowania, zwróci się o wydanie opinii – Izba takową opinię wyda.

{RIO Łódź, 2018-10-09, sygn. WA 4120-21/2018-w}