Wydatkowanie z otrzymanej dotacji kosztów transportu dzieci do prowadzonej przez Stowarzyszenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej

Stanowisko RIO Opole:

W odpowiedzi na pismo z dnia 24 września 2012 r. w sprawie udzielenia wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych w zakresie możliwości wydatkowania z otrzymanej dotacji kosztów transportu dzieci do prowadzonej przez Stowarzyszenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej wyjaśniam, co następuje.

Podstawę prawną dotowania szkół niepublicznych stanowią przepisy art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Zgodnie z art. 90 ust. 2a powołanej ustawy, dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, o której mowa w ust. 1 i 2, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Stosownie do art. 90 ust. 3d cytowanej ustawy, dotacje, o których mowa w ust. 1a-3b, są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki.

Ustawa o systemie oświaty nie zawiera odrębnej definicji pojęcia „wydatki bieżące”, dlatego też należy przyjąć, że jego zakres określają przepisy ogólne, tj. przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.). Regulacje art. 236 cyt. ustawy wyodrębniają w planie wydatków jednostki samorządu terytorialnego, w układzie działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej, kwoty wydatków bieżących. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu, przez wydatki bieżące budżetu jednostki samorządu terytorialnego rozumie się wydatki budżetowe niebędące wydatkami majątkowymi”, natomiast ust. 3 wyraźnie precyzuje jakiego rodzaju wydatki zaliczane są do grupy wydatków bieżących.

W związku z powyższym, dla potrzeb naliczania i rozliczania dotacji udzielanych szkołom niepublicznym przez jednostki samorządu terytorialnego, należy kierować się przytoczoną normą prawną.

Mając powyższe na względzie, należy zgodzić się z opiniami prawnymi załączonymi do Państwa pisma, zgodnie z którymi wydatki na dowóz dzieci do szkoły mieszczą się w kategorii wydatków bieżących.

Podobny pogląd należy wyrazić odnośnie zakupu pieca centralnego ogrzewania, którego zakup następuje w ramach remontu instalacji centralnego ogrzewania szkoły. Warunkiem takiego uznania jest przyjęcie, iż jest to remont odtworzeniowy,  niemający charakteru wydatku inwestycyjnego ani modernizacyjnego.

{RIO Opole, 2012-10-24, sygn. NA.I – 0221 – 23/2012}