Stanowisko RIO Opole:
W odpowiedzi na pismo z dnia 6 marca 2017 r., sygn. F.3050.12017.PS, uzupełnione pismem – wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania, przepisów o finansach publicznych z dnia 12 kwietnia 2017 r., dotyczące pytań:
- czy wydatki członków Związku związane z realizacją zadania opisanego w § 7 ust. 2 pkt 1 Statutu Związku, który został ogłoszony w dniu 22 czerwca 2016 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego pod pozycją 1359, należy ewidencjonować w dziale 600 „Transport i łączność” w rozdziale 60004 „Lokalny transport zbiorowy”,
- czy wydatki członków Związku związane z realizacją zadania opisanego w § 7 ust. 2 pkt 4 Statutu Związku ewidencjonować w dziale 801 „Oświata i Wychowanie” rozdziale 80113 „Dowożenie uczniów do szkół”,
- czy wydatki określone w pytaniu 1 i 2 ewidencjonować w jednym dziale 600 i rozdziale 60004,
- czy wydatki członków, stanowiące dochody związku, sytuowane w § 37 pkt 2 Statutu klasyfikować w paragrafie 443 – „Różne opłaty i składki”, czy może w 430 – „Zakup usług pozostałych”, czy właściwym jest 290 – „Wpłaty gmin i powiatów na rzecz innych jednostek samorządu terytorialnego oraz związków gmin, związków powiatowo-gminnych lub związków powiatów na dofinansowanie zadań bieżących”, informuję co następuje.
Wstępnie należy wskazać, że zagadnienia, o których mowa w nadesłanym piśmie reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1053 ze zm.). Należy mieć na względzie, że akt ten ma przede wszystkim na celu zapewnienie jawności i przejrzystości finansów publicznych i w tym sensie zakwalifikowanie wydatków do konkretnego działu i rozdziału klasyfikacji budżetowej jest związane z charakterem tego wydatku w ramach gospodarki finansowej danej jednostki samorządu terytorialnego.
W zakresie pierwszego z pytań wnioskodawcy, konieczne jest odwołanie do treści § 7 ust. 1 Statutu Związku Powiatowo – Gminnego „Jedź z nami”, który stanowi, że Związek wykonuje zadania publiczne obejmujące ogół spraw dotyczących lokalnego transportu zbiorowego pełniąc rolę organizatora publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1440 ze zm.) i realizując zadania zdefiniowane w art. 8 i 15 tej ustawy. Ponadto w szczególności do zadań Związku, na podstawie § 7 ust. 2 pkt 1 w/w Statutu, należy realizowanie zadań w zakresie zapewnienia funkcjonowania pasażerskiej komunikacji zbiorowej na obszarach powiatu oraz gmin objętych działaniem Związku. Wobec powyższego, przekazywanie środków finansowych przez członków Związku na realizację przedmiotowego zadania, powinno w ewidencji księgowej odzwierciedlać jego merytoryczną treść i zostać ujęte w dziale 600 – Transport i łączność, w rozdziale 60004 – Lokalny transport zbiorowy.
Drugie z poruszonych w piśmie zagadnień dotyczy realizacji zadania Związku, o którym mowa § 7 ust. 2 pkt 4 Statutu, tj. zapewniania funkcjonowania pasażerskiej komunikacji w zakresie dowozu uczniów do szkół i przedszkoli. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1943 ze zm.)
wskazuje, że gmina w przypadkach określonych ustawowo ma obowiązek zapewnić uczniowi, bezpłatny transport i opiekę do najbliższego przedszkola, szkoły. Biorąc pod uwagę uprawnienia jednostek samorządu terytorialnego wynikające z ww. aktu prawnego oraz samorządowych ustaw ustrojowych, w pozostałym zakresie tj. w przypadkach innych niż te, które zostały wskazane w wyliczeniu ustawowym jako obowiązkowe, gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci do szkół i przedszkoli. Zatem uwzględniając podstawę prawną realizowanego przez Związek zadania, przedmiotowe wydatki należy ujmować w dziale 801 – Oświata i wychowanie, w rozdziale 80113 – Dowożenie uczniów do szkół.
Mając na względzie powyższe, za niewłaściwe należy uznać ewidencjonowanie wydatków, o których mowa w pytaniu 1 i 2 w jednym dziale 600 -Transport i łączność, rozdziale 60004 – Lokalny transport zbiorowy.
Ostatnie z pytań wnioskodawcy dotyczy wydatków członków Związku, które stanowią dochód Związku. Mianowicie, § 37 pkt 2 Statutu Związku Powiatowo -Gminnego „Jedź z nami” przewiduje, że dochodami Związku są wpłaty członków. Z uwagi na fakt, iż zapisy w ewidencji księgowej jednostki samorządu terytorialnego powinny odzwierciedlać charakter poniesionego wydatku, wpłaty członków Związku należy zakwalifikować do paragrafu 290 – Wpłaty gmin i powiatów na rzecz innych jednostek samorządu terytorialnego oraz związków gmin, związków powiatowo-gminnych lub związków powiatów na dofinansowanie zadań bieżących.
Przedstawiając powyższe należy zaznaczyć, że wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nie stanowią wiążącej wykładni prawa.
{RIO Opole, 2017-05-11, sygn. NA.III-0221-13/2017}