Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pana wniosek złożony w dniu 3 czerwca 2022 r. uprzejmie wyjaśniam, że regionalne izby obrachunkowe zobowiązane są – zgodnie z przepisami art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2137 z późn. zm.) – do udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 ww. ustawy, czyli jednostek sektora finansów publicznych. Mając na uwadze treść Pana pisma należy stwierdzić, że nie spełnia ono wymogów jakie zostały przewidziane dla wniosków o wyjaśnienie w sprawie stosowania przepisów o finansach publicznych. We wniosku nie wskazano konkretnych przepisów z zakresu finansów publicznych budzących wątpliwości (część C wniosku) jak również proponowanego rozwiązania problemu i właściwej oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub przyszłego zdarzenia (część E wniosku). Ponadto odpowiedź na zadane pytanie nosiłaby znamiona rozstrzygnięcia konkretnego stanu faktycznego, do czego regionalne izby obrachunkowe nie mają kompetencji. Podkreślić również należy, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie nie jest właściwą do udzielenia wyjaśnień w sprawach wliczania okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.
Odnosząc się w sposób ogólny do przedstawionych w Pana piśmie okoliczności wskazać należy, że uzupełnienie przez pracownika w trakcie zatrudnienia dokumentacji wykazującej staż pracy, rodzi po stronie pracodawcy samorządowego obowiązek wyrównania pracownikowi dodatku stażowego, chyba że doszło do przedawnienia roszczenia z tego tytułu. Roszczenie to stosownie do art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) przedawnia się z upływem 3 lat. W dniu wypłaty zaległego wynagrodzenia należy zatem ocenić, które roszczenia uległy przedawnieniu, a które nie oraz wypłacić te nieprzedawnione.
Wobec okoliczności, że pracownik złożył dokumenty wcześniej pracodawcy nieznane, powinien otrzymywać dodatek za wieloletnią pracę (co najmniej od 3 lat), w wysokości wyższej niż dotąd wypłacana.
Oznacza to, że w dacie najbliższej wypłaty wynagrodzenia przypadającej po zaliczeniu dodatkowego okresu zatrudnienia, pracodawca zobowiązany jest wypłacić zaległą kwotę z tytułu dodatku za wieloletnią pracę za okres 3 ostatnich lat liczonych od dnia, w którym powinna nastąpić wypłata zaległego wynagrodzenia. Ewentualne odsetki za opóźnienie należy liczyć od dnia wymagalności roszczenia o wyrównanie dodatku, którym będzie pierwszy dzień po upływie najbliższego terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę przypadający po dacie zaliczenia pracownikowi dodatkowego okresu do stażu pracy.
{RIO Lublin, 2022-06-28, sygn. RIO.V.070.39.2022}