Uwzględnianie przy wyliczeniu 2 % odpisu dla izby rolniczej wpływów z opłaty prolongacyjnej

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Prezydencie, wnioskiem z dnia 28.01.2020 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 31.01.2020 roku, Pani Dorota Polak – Dyrektor Wydziału Podatków, Zarządzania Należnościami i Windykacji, działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta, zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Czy prawidłowym jest uwzględnienie przy wyliczeniu 2 % odpisu dla izby rolniczej wpływów z opłaty prolongacyjnej naliczonej w przypadku rozłożenia na raty zaległości w podatku rolnym?

Odpowiadając na powyższe pytanie informuję, że w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1027)-dalej u.i.r., został określony katalog tytułów stanowiących dochody izb rolniczych. Jak wynika z art. 35 ust. 1 pkt 1 dochody izb pochodzą z odpisu w wysokości 2% od uzyskanych wpływów z tytułu podatku rolnego pobieranego na obszarze działania izby. Nadto w art. 35 ust. 3 u.i.r., wskazano, że dochody izb z odpisu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przysługującego od wpływów gminy z tytułu zaległości podatkowych w podatku rolnym oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości, gminy odprowadzają na rachunki bankowe właściwych izb w najbliższym terminie, o którym mowa w ust. 2, przypadającym po dniu wpływu tych dochodów na rachunek bankowy gminy.

Jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 35 u.i.r, dochody izb rolniczych dotyczą wyłącznie zamkniętego katalogu tytułów w nim wskazanych. Wykaz dochodów izb rolniczych nie zawiera natomiast 2 % odpisu od wpływów opłaty prolongacyjnej naliczonej w przypadku rozłożenia na raty zaległości w podatku rolnym. Zakres dochodów należnych izbom rolniczym należy traktować literalnie zatem wpływy z opłaty prolongacyjnej, naliczonej w przypadku rozłożenia na raty zaległości w podatku rolnym, nie stanowią podstawy do wyliczenia 2 % odpisu dla izby rolniczej.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2020-02-20, sygn. Wl.54.8.2020}