Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na wniosek złożony 6 marca br. o udzielenie wyjaśnienia w zakresie sposobu ustalenia podstawowej kwoty dotacji dla szkół i przedszkoli, o której mowa w art. 12 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 17 ze zm.) uprzejmie informuję, że tut. Izba przychyla się w całości do Pana stanowiska zaprezentowanego w piśmie i jednocześnie wyjaśniam.
Obliczając podstawową kwotę dotacji, wydatki bieżące należy pomniejszyć m. in. o sumę iloczynów odpowiednich kwot przewidzianych na rok budżetowy w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy na uczniów niepełnosprawnych z danymi rodzajami niepełnosprawności w przedszkolach oraz statystycznej liczby uczniów niepełnosprawnych z danymi rodzajami niepełnosprawności w tych przedszkolach (art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych).
Obliczając kwoty przewidziane na ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w danym roku, przyjmujemy iloczyn finansowego standardu A podziału subwencji, wskaźnika korygującego Di i właściwych wag, do których przypisany jest dany uczeń, w tym jeżeli uczeń niepełnosprawny z danym rodzajem niepełnosprawności jest 6-latkiem, należy uwzględnić także wagę na dzieci 6 – letnie w przedszkolach.
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłączne swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2020-04-01, sygn. RIO-I-430/7/2020}