Ujmowanie środków PFRON w budżecie jst

Stanowisko MRPiPS:

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuje, że Departament Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów, uznając się za niewłaściwe w sprawie, przekazał do Biura Pełnomocnika Państwa pismo dotyczące możliwości ujmowania w budżecie powiatu środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w związku z pytaniem Starosty Powiatu Mrągowskiego). Departament MF równocześnie przekazał swoją opinię (w załączeniu pismo Departamentu MF).

Biuro Pełnomocnika, po uzyskaniu opinii PFRON w sprawie, przekazało swoje stanowisko do Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego MF, uznając je za właściwe do przygotowania opinii, z uwagi na tematykę dotyczącą finansów publicznych — spraw budżetowych i klasyfikacji środków przekazywanych jednostkom samorządu terytorialnego. MF ponownie jednak zwróciło pismo do Biura Pełnomocnika.

W związku z powyższym Biuro Pełnomocnika przekazuje stanowisko w sprawie, opierając się na opinii Departament Finansów Samorządu Terytorialnego MF, które w ocenie Biura Pełnomocnika jest właściwe w sprawach związanych z budżetem jednostek samorządu terytorialnego i finansami publicznymi.

Z przekazanego przez Departament Finansów Samorządu Terytorialnego MF stanowiska wynika, że: „Środki PFRON przekazywane przez Prezesa Zarządu Funduszu – na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – samorządom wojewódzkim i powiatowym na realizację określonych zadań lub rodzajów zadań, na wyodrębniony rachunek bankowy – nie stanowią dochodów tych samorządów. Natomiast dochodami samorządów wojewódzkich i powiatowych powinny być środki PFRON, o których mowa w art. 54 pkt 3 ww. ustawy, przekazywane przez Fundusz z przeznaczeniem na finansowanie kosztów obsługi przez samorządy wojewódzkie i powiatowe w wysokości faktycznie poniesionej, nie więcej jednak nie 25% środków wykorzystanych na realizację zadań, o których mowa w art. 48 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy”.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podziela powyższe stanowisko Departament Finansów Samorządu Terytorialnego.  PFRON realizuje we współpracy z samorządami powiatowymi pięć programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON, skierowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Są to następujące programy: Pilotażowy program „Aktywny samorząd”, Program „Samodzielność — Aktywność — Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta, Program „Samodzielność — Aktywność — Mobilność!” Dostępne mieszkanie, Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi (w zakresie modułów I i II], Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością (w zakresie modułu I). Zgodnie z wyjaśnieniami PFRON, środki finansowe przekazywane do samorządów na udzielanie dofinansowań osobom niepełnosprawnym w ramach umów o realizacji wyżej wymienionych programów — nie stanowią dochodów tych samorządów. Natomiast dochodami samorządów będą środki przekazane na obsługę tych programów.

{MRPiPS, 2024-01-09, sygn. BON-VII.070.22.2023.UK}

Zobacz i pobierz oryginalny tekst interpretacji: