Stanowisko RIO Kielce:
Szanowny Panie Prezydencie, wnioskiem z dnia 12.07.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 13.07.2021 roku, Pani Karolina Kamela – Zastępca Dyrektora Wydziału Podatków, Zarządzania Nieruchomościami i Windykacji, działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta, zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy Rada Miasta może podjąć uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na kolejny rok podatkowy, przed wydaniem obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych oraz przed wydaniem komunikatu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, jeżeli stawki określone w nowej uchwale nie będą przekraczały górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych obowiązujących w roku bieżącym?
Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.
Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.), dalej u.p.o.l. – górne granice stawek kwotowych określone w art. 5 ust. 1, art. 10 ust. 1 i art. 19 pkt 1, obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, górne granice stawek kwotowych na każdy rok podatkowy z uwzględnieniem zasady określonej w ust. 1, zaokrąglając je w górę do pełnych groszy.
Wskaźnik cen, o którym mowa w ust. 1, ustała się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie 20 dni po upływie pierwszego półrocza.
Zasady określania stawek maksymalnych reguluje w całości art. 20 u.p.o.l., zaś minister właściwy do spraw finansów publicznych wykonuje jedynie to, co wynika z tego przepisu, ti. ogłasza w formie obwieszczenia w „Monitorze Polskim” górne granice stawek podatków. Jest to kompetencja o charakterze deklaratoryjnym. Poprzez ogłoszenie minister przekazuje informację o stawkach maksymalnych w danym roku. Zatem rada gminy może uchwalić stawki podatkowe na dany rok na podstawie opublikowanego w „Monitorze Polskim” obwieszczenia ministra właściwy do spraw finansów publicznych w sprawie górnych granic stawek podatkowych. Można również dokonać wyliczenia stawek podatkowych na podstawie komunikatu prezesa GUS, określającego wskaźnik wzrostu cen i na tej podstawie podjąć uchwałę w sprawie stawek obowiązujących na terenie gminy.
Nie jest jednak możliwe podjęcie uchwały przez radę gminy w sprawie określenia wysokości stawek podatkowych na kolejny rok podatkowy, przed ustaleniem na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, nawet jeżeli stawki określone w nowej uchwale nie będą przekraczały górnych granic stawek podatkowych obowiązujących w roku bieżącym. Podjęcie uchwały możliwe jest na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszonego „Monitorze Polskim” 20 dni po upływie pierwszego półrocza, stosownie do przepisów art. 20 ust. 3 u.p.o.l.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
{Urząd Miasta Kielce, 2021-07-12, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-08-05, sygn. Wl.54.36.2021}