Stanowisko RIO Białystok:
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku udzielając odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 16 lutego 2022 r. podziela stanowisko przedstawione przez Pana Starostę.
Zarówno dysponowanie przez kierowników dwóch jednostek sektora finansów publicznych środkami znajdującymi się na jednym rachunku bankowym, jak i uruchamianie środków przez jednego kierownika na podstawie dyspozycji przekazywanych przez kierownika innej jednostki stanowi w ocenie Izby okoliczność budzącą istotne wątpliwości co do zgodności z przepisami art. 53 i 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, ze zm.). Tym bardziej, że według art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) wyodrębniony (a więc jeden) rachunek bankowy ma służyć przekazywaniu środków PFRON powiatowi. Ustawa nie wypowiada się natomiast co do technicznego sposobu finansowania zadań z tych środków.
Jednakże w związku z tym, że w art. 35a ust. 2 wymienia wprost dwie jednostki budżetowe powiatu jako właściwe do realizacji zadań finansowych z tych środków, wykładnia sposobu finansowania zadań musi uwzględniać podstawowe zasady organizacji i funkcjonowania tych jednostek. Izba nie zauważa zatem prawnych przeciwwskazań dla finansowania przez PCPR i PUP przynależnych im zadań z odrębnych rachunków bankowych.
W obecnie obowiązującym porządku prawnym brak jest podmiotu upoważnionego do wydawania wiążącej wykładni przepisów prawa. Wobec tego niniejsze stanowisko w sprawie proszę potraktować jako niewiążącą opinię prawną.
{RIO Białystok, 2022-03-08, sygn. RIO.II.025-6/22}