Stanowisko RIO Opole:
W odpowiedzi na pismo z dnia 16 grudnia 2015 r., uzupełnione pismem z dnia 4 stycznia 2016 r., dotyczące wniosku o udzielenie wyjaśnienia w sprawie sposobu przeliczania użytków rolnych na potrzeby podatku rolnego w stosunku do gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako Wsr, Lzr, W, Br, informuję co następuje.
Analizując przedmiotowe zagadnienie, wstępnie należy wskazać na kluczową dla omawianej tematyki regulację prawną, a mianowicie na ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1045), która w art. 5 wprowadziła liczne zmiany w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz. U z 2013 r., poz. 1381 ze zm.). Nowela ustawy weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Nowe brzmienie otrzymał m.in. art. 4 ust. 7 ustawy o podatku rolnym, który stanowi, że grunty pod stawami, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod rowami oraz grunty rolne zabudowane bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego – przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:
1) 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi łososiem, trocią, głowacicą, palią i pstrągiem oraz gruntów rolnych zabudowanych – 1 ha przeliczeniowy:
2) 1 ha gruntów pod stawami zarybionymi innymi gatunkami ryb, gruntów pod stawami niezarybionymi, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych oraz gruntów pod rowami – 0,20 ha przeliczeniowego.
Szczegółowych wyjaśnień odnośnie omawianej problematyki udzielił Dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych w Ministerstwie Finansów w piśmie z dnia 4 listopada 2015 r., znak: PL-LS.833.22.2015. W zaprezentowanym stanowisku jednoznacznie opowiedziano się za koncepcją, iż grunty pod stawami (Wsr), grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (Lzr), grunty pod rowami (W) oraz grunty rolne zabudowane (Br) należy przeliczać zgodnie z treścią art. 4 ust. 7 ustawy o podatku rolnym. Bez znaczenia zdaniem Ministerstwa pozostaje kwestia zaliczenia do okręgu podatkowego. Wskazano także, że określone w art. 4 ust. 5 powołanej regulacji prawnej przeliczniki powierzchni użytków rolnych dotyczą wyłącznie gruntów ornych (R), łąk trwałych (L) i pastwisk trwałych (Ps). Nie mają zastosowania do gruntów wskazanych w zamkniętym katalogu określonym w art. 4 ust. 7 wskazanej regulacji prawnej. Zatem zgodnie z tezą zawartą w powołanym piśmie dla określenia liczby hektarów przeliczeniowych bez znaczenia pozostaje oznaczenie użytku gruntowego wraz z ustaloną klasą bonitacyjną.
Konkludując przedmiotowe rozważania należy stwierdzić, iż w sprawie sposobu przeliczania użytków rolnych na potrzeby podatku rolnego w stosunku do gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako Wsr, Lzr, W, Br, właściwe jest korzystanie z przeliczników określonych w art. 4 ust. 7 ustawy o podatku rolnym.
Przedstawiając powyższe należy zaznaczyć, że wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nie stanowią wiążącej wykładni prawa.
{RIO Opole, 2016-01-21, sygn. NA.III-0221-38/2015}