Stanowisko RIO Kielce:
Szanowny Panie Burmistrzu, wnioskiem z dnia 19.02.2020 roku, doręczonym na adres Regionalnej izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 20.02.2020 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy w obecnym stanie faktycznym (stwierdzenie nieważności uchwały przez Wojewodę Świętokrzyskiego, a zatem brak aktualnego Programu współpracy Gminy Włoszczowa z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020 i wobec wniesienia skargi przez Gminę Włoszczowa) możliwe jest skuteczne i zgodne z przepisami ogłoszenie przedmiotowego konkursu ofert i zawarcie ważnych umów o realizację zadań publicznych, niezależnie od przyszłego rozstrzygnięcia Sądu?
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Gmina zamierza ogłosić konkurs na realizację zadań publicznych.
Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności. Zgodnie z art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 688 ze zm.), dalej u.d.p.p.w.organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, przeprowadzonych w sposób określony w art. 5 ust. 5, roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3. Roczny program współpracy jest uchwalany do dnia 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu.
Stwierdzenie nieważności uchwały przez Wojewodę Świętokrzyskiego, a zatem brak aktualnego rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, o którym stanowi art. 5a ust. 1 u.d.p.p.w. nie oznacza dla gminy braku możliwości skutecznego i zgodnego z przepisami prawa ogłoszenia konkursu ofert na dany rok i zawarcia ważnych umów o realizację zadań publicznych. Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują, aby warunkiem ogłoszenia konkursu ofert oraz zawarcia umowy o dotację na podstawie art. 11-19 u.d.p.p.w. miała być ich zgodność z ustaleniami rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Jedynie w przypadku gdy organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 z własnej inicjatywy złoży wniosek o realizację zadania publicznego, organ administracji publicznej, rozpatruje celowość realizacji takiego zadania, biorąc pod uwagę stopień, w jakim wniosek odpowiada priorytetowym zadaniom publicznym, określonym w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, co wynika z art. 12 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.d.p.p.w. Zatem zawarcie umowy o dotację przy braku programu, nie powoduje nieważności takiej umowy jak również nie powoduje żadnych negatywnych skutków prawnych dla zawartej umowy o dotację.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
{RIO Kielce, 2020-03-31, sygn. Wl.54.16.2020}