Pytanie:
dotyczy: opóźnienia procedury absolutoryjnej w związku z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz.U. 2020 poz. 570)
Zwracam się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie terminu, przed upływem którego rada gminy powinna rozpatrzyć i zatwierdzić sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu oraz podjąć uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium oraz o terminach przy pozostałych czynnościach związanych z przygotowaniem tzw. sesji absolutoryjnej.
Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach znaczonych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2520 poz. 568, z późn. zm.) stanowi, że minister finansów w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, działając na podstawie art. 15zzh ust. 1 tej ustawy, może wydać rozporządzenie określające inne termin i wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, o których mowa m.in. w ustawie o finansach publicznych.
W dniu 31 marca 2020 r. Minister Finansów wydał Rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji [Dz.U. 2020 poz. 525]. Zgodnie z brzmieniem § 4 pkt 2 rozporządzenia o 60 dni zostały przesunięte obowiązki związane z procedurą absolutoryjną. Czy zatem termin wyznaczony dla organu ”wykonawczego gminy do przedstawienia organom stanowiącym sprawozdania finansowego za rok 2019 to data 30 lipca, a termin podjęcia uchwały w sprawie absolutorium to 29 sierpnia jak wynika z art. 15 zzh ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 31 marca 2020 r o zmianie ustawi; o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, komisja rewizyjna przedstawia organowi stanowiącemu wniosek w sprawie absolutorium dla wójta w terminie 15 dni przed dniem wskazanym w rozporządzaniu.
Wobec powyższego proszę również wskazanie terminu, w którym wniosek komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium powinien zostać przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Proszę o udzielnie informacji czy wobec treści cytowanego wyżej rozporządzenia, odłożeniu w czasie będzie również podlegało rozpatrzenie raportu o stanie gminy? Zgodnie z art. 28 aa ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. 2020 poz. 713) rada gminy rozpatruje raport o stanie gminy podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi.
Z uwagi na dynamiczną sytuację w zakresie tworzenia nowych aktów normatywnych oraz w celu uporządkowania dotychczas obowiązujących przepisów prawnych proszę o wskazanie najważniejszych terminów, które powinny zostać dokonane przez tzw. sesją absolutoryjną.
Zwracając się do Regionalnej Izby Obrachunkowej, Rada Gminy w Łukowicy chce mieć pewność, czy powstały późniejsze przepisy zmieniające lub uchylające wyżej wymienione.
Stanowisko RIO Kraków:
W związku z pismem w sprawie terminu rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdanie finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu oraz podjęcia uchwały w sprawie udzielenia absolutorium, wyjaśniamy co następuje:
Z art. 270 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.) wynika, że sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego powinno zostać przekazane przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego organowi stanowiącemu tej jednostki w terminie do dnia 31 maja roku następującego po roku budżetowym.
Natomiast rozpatrzenie i zatwierdzenie przez organ stanowiący sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powinno nastąpić do dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym (art. 270 ust. 4). Z uwagi jednak na zaistniałą sytuację epidemiczną, terminy te, na mocy § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, zostały w roku 2020 przedłużone o 60 dni.
Oznacza to, iż w roku 2020 sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego powinno zostać przekazane przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego organowi stanowiącemu tej jednostki w terminie do dnia 30 lipca, a rozpatrzenie i zatwierdzenie organ stanowiący sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powinno nastąpić do dnia 29 sierpnia. W konsekwencji powyższego i przy uwzględnieniu art. 15zzh ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.), w roku 2020 organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego powinien podjąć uchwałę w sprawie absolutorium dla organu wykonawczego w terminie do dnia 29 sierpnia (zamiast w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym). Natomiast komisja rewizyjna powinna w roku 2020 przedstawić organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego wniosek w sprawie absolutorium dla organu wykonawczego w terminie do dnia 14 sierpnia. Harmonogram prac komisji rewizyjnej winien zatem zostać ustalony w sposób jednocześnie uwzględniający, iż Regionalna Izba Obrachunkowa wydaje opinię o wniosku komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium w terminie 14 dni, co wynika wprost z art. 19 ust. 3 w związku z art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2019, poz. 2137).
Odnosząc się do zagadnienia rozpatrzenia przez radę gminy raportu o stanie gminy, o którym mowa w art. 28aa ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 713), należy wskazać, że z art. 28aa ust. 4 tejże ustawy jednoznacznie wynika, że rada gminy rozpatruje raport o stanie gminy podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi, przy czym raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności, a nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę. Przepisy związane z sytuacją epidemiczną nie wprowadziły w tym zakresie żadnych zmian.
{Urząd Gminy Łukowica, 2020
{RIO Kraków, 2020- sygn. WIAS-710/34/20}