Stanowisko RIO Lublin:
W związku z otrzymanym w dniu 11 stycznia 2022 r. pismem z prośbą o udzielenie wyjaśnienie w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych informuję: Problematyka scalania i wymiany gruntów uregulowana jest w ustawie z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów – dalej jako u.o.s.i.w.g. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1912 z późn. zm.). Stosownie do art. 27 ust. 3 i art. 28 ust. 1 u.o.s.i.w.g. projekt scalenia gruntów zatwierdza starosta w drodze decyzji, którą podaje się do wiadomości przez jej odczytanie na zebraniu uczestników scalenia, a ponadto przez jej wywieszenie na okres 14 dni w lokalach urzędów gmin, na których terenie są położone scalane grunty oraz na tablicach ogłoszeń we wsiach wchodzących w obszar scalenia. Decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów stanowi podstawę do wprowadzenia uczestników scalenia w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów, oraz tytuł do ujawnienia stanu prawnego w księgach wieczystych (art. 29 i art. 30 u.o.s.i.w.g). Wprowadzenie uczestników scalenia w posiadanie wydzielonych gruntów następuje na zebraniu uczestników, zwołanych przez starostę. Za datę objęcia w posiadanie przez uczestników scalenia nowo wydzielonych gruntów uważa się termin zebrania. Termin ten jest skuteczny także w stosunku do uczestników scalenia niebiorących udziału w zebraniu. O terminach zebrań uczestników scalenia zawiadamia starosta poprzez obwieszczenie, lub w inny, zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, sposób publicznego ogłaszania (art. 30 u.o.s.i.w.g). Oprócz efektów scalenia gruntów zdefiniowanych w ustawie, w wyniku tego postępowania geodezyjno-prawnego następuję kompleksowa modernizacja ewidencji gruntów i budynków. W wyniku scalenia gruntów powstaje nowa mapa numeryczna mająca bezpośrednie odzwierciedlenie w ewidencji gruntów i budynków. Po uprawomocnieniu się decyzji scaleniowej następuje aktualizacja ewidencji gruntów i budynków, wprowadzenie zmian do ksiąg wieczystych i wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333) z podatku rolnego zwolnione są grunty gospodarstw rolnych otrzymane w drodze wymiany lub scalenia — na I rok następujący po roku, w którym dokonano wymiany lub scalenia gruntów. Po upływie okresu zwolnienia stosownie do art. 12 ust. 6 ww. ustawy stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% 1 w drugim roku o 50%.
Stosownie natomiast do art. 13d ust. 1 i 3 ustawy o podatku rolnym zwolnienie określone w art. 12 ust. 1 pkt 6 i ulga z art. 12 ust. 6 udzielane są na wniosek podatnika od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
Mając na uwadze przedstawione powyżej regulacje prawne, w przypadku zajścia okoliczności potwierdzających zakończenie procedury scaleniowej (wprowadzenia uczestników scalenia w posiadanie nowo wydzielonych im gruntów oraz aktualizacji ewidencji gruntów i budynków dokonanej na podstawie prawomocnej decyzji scaleniowej) organ podatkowy powinien zastosować przedmiotowe zwolnienie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik podatku rolnego złożył wniosek w tym zakresie.
Jednocześnie informuję, że Regionalna izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{Urząd Gminy Mircze, 2022-01-11, sygn. -}
{RIO Lublin, 2022-02-04, sygn. RIO.V.070.5.2022}