Stanowisko RIO Lublin:
W związku z otrzymanym w dniu 7 lutego 2023 r. wnioskiem złożonym w trybie art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1668) informuję.
Problematyka realizacji wychowania przedszkolnego, w tym wiek dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym uregulowana została przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 ust. 1 -4 Prawa oświatowego – wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Zaś w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Natomiast ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2082 z późn. zm) dalej jako u.f.z.o., w przypadku uczniów pełnosprawnych, nie przewiduje różnicowania wysokości należnej dotacji ze względu na wiek ucznia i – niezależnie od wieku – na każdego ucznia pełnosprawnego przysługuje dotacja w wysokości:
- równej podstawowej kwocie dotacji – jeżeli uczeń uczęszcza do publicznego przedszkola (art. 16 ust. 1 u.f.z.o.), oddziału przedszkolnego w szkole publicznej (art. 18 ust. 1 u.f.z.o.) lub niepublicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole niepublicznej (art. 17 ust. 1 i 19 ust. 1 u.f.z.o.), z zastrzeżeniem, że dotację, o której mowa w art. 17 ust. 1 i art. 19 ust. 1 ustawy przyznaje się jednostkom niepublicznym spełniającym warunki określone w tych przepisach, po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert ogłaszanego przez wójta, na zasadach określonych w art. 22 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
- w wysokości równej 75% podstawowej kwoty dotacji – jeżeli uczeń uczęszcza do niepublicznego przedszkola (art. 17 ust. 3 u.f.z.o.) lub oddziału przedszkolnego w szkole niepublicznej (art. 19 ust. 3 u.f.z.o.) – niespełniających warunków, o których mowa w art. 17 ust. 1 i art. 19 ust. 1 ustawy.
- w wysokości równej 50 % lub 40 % podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli – jeżeli uczeń uczęszcza do innej formy wychowania przedszkolnego (art. 20 i 21 ustawy).
Jednakże, w przedstawionym w piśmie stanie faktycznym, nie określono charakteru oddziałów przedszkolnych (publiczne czy niepubliczne), których dotyczy zapytanie. Wobec powyższego tutejsza Izba nie ma możliwości jednoznacznego ustosunkowania się do Pani zapytania.
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2023-03-07, sygn. RIO.V.070.13.2023}