Udzielenie przez jst dotacji stowarzyszeniu na wydatki majątkowe

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na pismo Pana Burmistrza zawierające wniosek w udzielenie wyjaśnienia odnośnie możliwości przekazania z budżetu gminy dotacji celowej na wydatki majątkowe dla organizacji pożytku publicznego działającej w zakresie ochrony zdrowia na zasadach non profit — uprzejmie informuję:

ze skierowanego do Izby pisma wynika, że Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego, którego podstawową statutową działalnością jest nieodpłatna działalność medyczna w formie sprawowania opieki nad chorymi w ich środowisku domowym – także z tereny Gminy Konstantynów – wystąpiło do gminy Konstantynów z prośbą o wsparcie finansowe na zakup samochodu niezbędnego do wykonywania czynności leczniczych przez podmiotowe Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie za świadczone usługi otrzymuje środki publiczne z Narodowego Funduszu Zdrowia, jednakże te środki nie pokrywają zakupu środka trwałego w postaci samochodu.

W ocenie Wnioskodawcy udzielenie dotacji na wskazany wyżej cel – jest prawnie dopuszczalne. Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie Izba w pierwszej kolejności zauważa, iż w ramach prowadzonej działalności informacyjnej nie zajmuje stanowisk w sprawach indywidualnych, a za taką należy uznać sprawę przedstawioną w piśmie Pana Burmistrza.

W ramach posiadanych kompetencji Izba może wypowiedzieć się natomiast w kwestiach związanych z interpretacją przepisów wskazanych w piśmie Pana Burmistrza, jako budzących wątpliwości interpretacyjne, to jest: art. 114 ust. 1 pkt 3 i 115 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz art. 221 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych.

I tak, stosownie do treści art. 114 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2022 r., poz.633 z póź.zm.), podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymać środki publiczne z przeznaczeniem na inne niż określone w pkt 1 inwestycje, w tym zakup aparatury 1 sprzętu medycznego (czyli na inwestycje inne niż związane z realizacją zadań w zakresie programów polityki zdrowotnej, programów zdrowotnych i promocji zdrowia oraz wykonanie innych inwestycji koniecznych do realizacji tych zadań).

Podmiotem leczniczym jest podmiot. który udziela świadczeń zdrowotnych. Podmiotami leczniczymi są m.in. fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej (art. 4 ust. 1 pkt 5).

Świadczenia zdrowotne, to działania służące zachowaniu, ratowaniu. przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia (art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy). W ramach świadczeń zdrowotnych ustawodawca rozróżnia i definiuje świadczenia szpitalne (art. 2 ust. 1 pkt 11) oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż świadczenia szpitalne, przez które rozumie się m.in. świadczenia opiekuńcze, pielęgnacyjne, paliatywne, hospicyjne udzielane pacjentom, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednio urządzonych, stałych pomieszczeniach (art. 2 ust. 1 pkt 12). W myśl ust. 2 art. 114 ustawy o działalności leczniczej podmiot wykonujący działalność leczniczą może otrzymać środki na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 w zakresie, w jakich realizacja tych zadań służy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jeżeli zatem podmiot leczniczy udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, to jednostka samorządu terytorialnego, zgodnie z treścią art. 115 ust. 3 ustawy może przekazać temu podmiotowi leczniczemu dotację w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych, przy spełnieniu przesłanek wynikających z art. 114 ust. 3, ust. 4 i ust. 6 ustawy o działalności leczniczej.

Zgodnie z treścią art. 114 ust. 3 wysokość środków publicznych, o których mowa w ust. 2 nie może przekroczyć wysokości kosztów koniecznych do realizacji zadania, zaś maksymalna wysokość środków winna być ustalona według wzoru zawartego w ust. 4 tegoż artykułu z zastrzeżeniem wynikającym z ust. 6 art. 114 ustawy.

Jedynie na marginesie problemu należy zauważyć, iż przy udzielaniu dotacji dla podmiotów leczniczych na podstawie art. 114 i art. 115 ustawy o działalności leczniczej przepisu art. 221 ustawy o finansach publicznych nie stosuje się. Przywołane wyżej przepisy ustawy o działalności leczniczej stanowią samodzielną podstawę i warunki do przekazywania środków publicznych na rzecz podmiotów leczniczych na podstawie umowy (art. 115 ust. 1) lub poprzez udzielenie dotacji (art. 115).

Informuję jednocześnie, że stanowisko wyrażone w niniejszym piśmie udzielone zostało w ramach prowadzonej przez Izbę działalności informacyjnej i nie ma mocy wiążącej.

{RIO Łódź, 2023-05-24, sygn. WA 4120-21/2023-w}