Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo pana Wójta zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, to jest wskazanie, czy ze środków funduszu sołeckiego można dofinansować zadanie polegające na renowacji ołtarza w kościele, który wpisany jest do rejestru zabytków – uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. z 2014r., poz. 301) środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku, o którym mowa w art. 5, są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Warunki te, co należy podkreślić, muszą zostać spełnione łącznie, zaś brak któregokolwiek z nich skutkuje brakiem możliwości finansowania przedsięwzięcia środkami funduszu sołeckiego.
Udzielając odpowiedzi na sformułowane w piśmie Pana Wójta zapytanie należy przede wszystkim ustalić, czy zadanie zdefiniowane jako remont ołtarza znajdującego się w kościele, który wpisany jest do rejestru zabytków – zaliczyć można do zadań własnych gminy.
Zadania własne gminy obejmują w szczególności sprawy określone w przepisie art. 7 ust. 1 pkt 1-20 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2016r., poz. 446); zgodnie z pkt 9 ust. 1 art. 7 ustawy do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
W tym miejscu wypada zwrócić także uwagę na przepisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jednolity Dz.U. z 2014r., poz. 1446 z późniejszymi zmianami):
Art. 71. 1. W zakresie sprawowania opieki nad zabytkami osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna posiadająca tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego finansuje prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy tym zabytku.
2. Sprawowanie opieki nad zabytkami, w tym finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku, do którego tytuł prawny, określony w ust. 1, posiada jednostka samorządu terytorialnego, jest zadaniem własnym tej jednostki.
oraz
Art. 81. 1. W trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru może być udzielona przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami należy zauważyć, że zadanie określone jako renowacja ołtarza w kościele, który wpisany został do rejestru zabytków – mieści się w zakresie zadań własnych gminy, w konsekwencji zaś za dopuszczalne należy uznać jego sfinansowanie środkami z funduszu soleckiego. Należy jednak wyraźnie zauważyć, że w sytuacji, gdy Gmina Nowe Ostrowy nie posiada tytułu prawnego do przedmiotowego zabytku sfinansowanie przedsięwzięcia środkami z funduszu sołeckiego możliwe jest wyłącznie na warunkach wynikających z ustawy o ochronie zbytków i opiece nad zabytkami oraz odpowiedniej uchwały organu stanowiącego Gminy.
Dodatkowo należy pamiętać, że art. 2 ust. 6 ustawy o funduszu sołeckim przewiduje trzy warunki, jakie muszą zostać spełnione łącznie, aby przedsięwzięcie mogło być sfinansowane środkami funduszu. Oprócz tego, że przedsięwzięcie mieści się w zakresie zadań własnych gminy – musi służyć poprawie warunków życia mieszkańców i być zgodne ze strategią rozwoju gminy, w tym przypadku Gminy Nowe Ostrowy. W ramach prowadzonej działalności informacyjnej Izba nie może wypowiedzieć się co do spełnienia dwóch pozostałych warunków, dla oceny których przede wszystkim niezbędne jest zajecie stanowiska przez organy gminy.
{RIO Łódź, 2016-11-03, sygn. WA 4120-11/2016-w}