Przyznanie środków finansowych niepublicznej uczelni zawodowej

Stanowisko RIO Wrocław:

W związku z wnioskiem z dnia 27 stycznia 2020 r. o udzielenie wyjaśnienia dotyczącego klasyfikacji budżetowej wydatków jednostki samorządu terytorialnego z tytułu przyznania środków finansowych niepublicznej uczelni zawodowej na wykonywanie przez nią podstawowych zadań, Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wyjaśnia, co następuje.

Klasyfikacja budżetowa określona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.) jest narzędziem, które ma umożliwić dysponentom środków budżetowych zaewidencjonowanie określonych zdarzeń, rozstrzygniętych co do zasady przepisami prawa materialnego. Zatem podstawą zaklasyfikowania wydatku do odpowiedniej podziałki klasyfikacji budżetowej jest ustalenie rodzaju (charakteru) tego wydatku oraz jego podstawy prawnej.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r. poz. 85), zwana dalej,,u.sz.w.n.”, wprowadziła istotne zmiany w finansowaniu uczelni. Jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub związek metropolitalny może – na podstawie art. 372 u.sz.w.n. – przyznać uczelni środki finansowe na wykonywanie zadań, o których mowa w art. 11 ww. ustawy. Uczelnia (publiczna i niepubliczna) może otrzymać od jednostki samorządu terytorialnego środki finansowe na dofinansowanie podstawowych zadań uczelni, którymi – zgodnie z art. 11 u.sz.w.n. przykładowo są: prowadzenie kształcenia na studiach (studiach podyplomowych) oraz kształcenia specjalistycznego, prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki, prowadzenie kształcenia doktorantów, kształcenie i promowanie kadr uczelni a także działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych oraz prowadzenie domów studenckich i stołówki studenckiej.

Dotacja udzielana uczelni na podstawie art. 372 u.sz.w.n. ma charakter dotacji podmiotowej.

Zgodnie z art. 131 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 869), dotacje podmiotowe obejmują środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie lub w umowie międzynarodowej, wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej. Z kolei w myśl 372 u.sz.w.n. dotacje (środki finansowe) przyznane przez jednostki samorządu terytorialnego uczelni mogą być wykorzystane przez uczelnię wyłącznie na finansowanie jej podstawowych zadań, czyli działalności bieżącej. Porównanie treści obu powołanych przepisów prowadzi do wniosku, że dotacje udzielane uczelniom przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce odpowiadają definicji dotacji podmiotowej przyjętej w art. 131 ustawy o finansach publicznych.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 257) zmieniono rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Wprowadzono szereg zmian w celu dostosowania podziałek klasyfikacji budżetowej do nowych uregulowań ustawowych. Podstawowa zmiana dotyczyła połączenia w jeden dział o symbolu 730,,Szkolnictwo wyższe i nauka” poprzednich działów 730,,Nauka” oraz 803,,Szkolnictwo wyższe”. W związku z tym połączeniem zmianie uległy także rozdziały przypisane do nowo utworzonego działu oraz nazwy i opisów paragrafów wydatków.

 

Nową nazwę i objaśnienia otrzymały m.in. paragrafy wydatków 226,,Dotacja podmiotowa z budżetu dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki niezaliczanych do sektora finansów publicznych” i 227,,Dotacja podmiotowa z budżetu dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki zaliczanych do sektora finansów publicznych”, które zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych -w jednostkach samorządu terytorialnego ujęte są w grupie,,Dotacje na zadania bieżące (art. 236 ust. 3 pkt 2 ustawy)” o symbolu „,1200″.

W ocenie Izby wydatki z tytułu dotacji udzielanej niepublicznej uczelni zawodowej na podstawie art. 372 u.sz.w.n. w celu dofinansowania jej podstawowych zadań należy klasyfikować w rozdziale 73019 „Działalność podmiotów funkcjonujących w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego” oraz paragrafie 226,,Dotacja podmiotowa z budżetu dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki niezaliczanych do sektora finansów publicznych”.

Jednocześnie należy zauważyć, że ostateczną decyzję o sposobie klasyfikowania środków podejmuje, zgodnie z dyspozycją art. 53 ustawy o finansach publicznych, kierownik jednostki sektora finansów publicznych, który dysponuje pełną wiedzą o stanie faktycznym określonego zdarzenia i może dokonać szczegółowej analizy charakteru danego dochodu lub wydatku.

Ze względu na przedmiotowy zakres działalności Izby, jak również to, że jednostki samorządu terytorialnego działają we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, powyższe stanowisko Izby nie jest wiążące dla wnioskującego o ich udzielenie, jak i innych organów. Wiążące stanowisko w tej sprawie może zająć Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

{RIO Wrocław, 2020-02-26, sygn. P.WR.54.8.2020}