Przekazanie środków do PKP PLK S.A.

Stanowisko RIO Kielce:

Wnioskiem doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 21.06.2022 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy na podstawie umowy regulującej zasady współpracy (wzór opracowany przez organizatora Programu) prawidłowym będzie przekazanie środków do PKP PLK S.A. poprzez paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków:
629 – Środki przekazane przez pozostałe jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych?

2. Czy podstawą przekazania środków do PKP PLK S.A. mogą być noty obciążeniowe wystawione przez PKP PLK S.A., do których będą załączone kopie faktur wystawionych na PKP PLK S.A. przez wykonawców?

Z opisu stanu faktycznego wynika, że na podstawie uchwały nr 151/2019 Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2019 r. ustanawiającej „Program Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku” Województwo Świętokrzyskie zostało zakwalifikowane do dofinansowania projektu pn. „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna”. Podstawę prawną wydatkowania środków na zadania objęte Programem Kolej + stanowi art. 38c ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1984 ze zm.). Zadania inwestycyjne objęte Programem będą finansowane ze środków pochodzących z dokapitalizowania PKP PLK S.A. oraz środków j.s.t. Zadania inwestycyjne będą realizowane przez PKP PLK S.A. na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa, na podstawie umów z j.s.t. o wspólnej realizacji inwestycji kolejowych.

Odpowiadając na powyższe pytania, wskazać należy na następujące okoliczności. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.) podziałka klasyfikacyjna „paragraf” oznacza rodzaj wydatku. Podziałki paragrafów wydatków określa załącznika nr 4 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 513).

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o transporcie kolejowym oraz uchwała nr 151/2019 Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2019 r. nie wskazują na rodzajowy zakres finansowania Programu Kolej + ze środków j.s.t. Analiza treści poszczególnych paragrafów z grupy,,wydatki majątkowe” prowadzi do wniosku, że najbardziej zbliżony do przedmiotowego wydatku jest § 629 – Środki przekazane przez pozostałe jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych.

Podstawą przekazania środków do PKP PLK S.A. mogą być dowody księgowe spełniające wymogi określone w art. 20-22 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz.217 ze zm.).

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-07-13, sygn. WI.54. 33.2022}