Stanowisko RIO Wrocław:
Odpowiadając na pismo z dnia 28 grudnia 2017 r. (wpływ do Izby w dniu 5 stycznia 2018 r.) w sprawie udzielenia informacji dotyczącej prawidłowości wykazania zobowiązań w sprawozdaniu Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej sporządzonym na dzień 31 sierpnia 2017 r., wyjaśniam, co następuje.
Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 obowiązującego w 2017 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1015 z późn. zm.) sprawozdanie Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej (jednostkowe) powinno być sporządzone na podstawie ewidencji księgowej. Kwoty wykazane w sprawozdaniu powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej (5 9 ust. 2). W kolumnie „Zaangażowanie” sprawozdania Rb-28S powinny być wykazane kwoty wynikające z umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie powoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym a w kolumnie ”Zobowiązania ogółem” wszystkie według stanu na koniec okresu sprawozdawczego (§ 9 ust. 2 pkt 2 i 4 załącznika nr 39).
W związku z powyższym, jeśli w księgach rachunkowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej zewidencjonowane były zobowiązania z tytułu dodatkowego wynagrodzenia rocznego, płatne w następnym roku budżetowym, to sprawozdanie Rb-28S, w którym wykazano zobowiązania niewymagalne z tego tytułu było sporządzone prawidłowo (na podstawie ewidencji księgowej w kwotach zgodnych z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej).
Odrębną kwestią jest ocena prawidłowości prowadzenia rachunkowości, w tym dokonania bilansowej wyceny zobowiązań (art. 28 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 6 i 7 ustawy o rachunkowości) oraz przejęcie aktywów i pasywów, w tym należności i zobowiązań, na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
Przedstawiony w piśmie problem w istocie nie dotyczy prawidłowości sporządzenia sprawozdania Rb-28S przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej według stanu na dzień 31 sierpnia 2017 r. tylko rozliczenia pieniężnego pomiędzy Powiatem Kłodzkim i Gminą Bystrzyca Kłodzka. W ocenie Izby wykazanie zobowiązań w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach likwidowanej jednostki nie jest równoznaczne z obowiązkiem dokonania rozliczeń pieniężnych z tego tytułu.
Kompetencje regionalnych izb obrachunkowych zostały określone w ustawie z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 561). Zgodnie z regulacją zawartą w art. 13 pkt 11 ustawy, Izba jest upoważniona do udzielania wyjaśnień jedynie w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych. Do spraw tych bez wątpienia nie można zaliczyć kwestii dotyczących rozliczeń pieniężnych dokonywanych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.
{Starostwo Powiatowe w Kłodzku, 2017-12-28, sygn. -}
{RIO Wrocław, 2018-02-01, sygn. P.WR.54.9.2018}