Prawidłowe prezentowanie danych w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego

Stanowisko RIO Katowice:

W odpowiedzi na wniosek z dnia 15 października 2022 r. dotyczący prawidłowego prezentowania danych w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego, w kolumnie 7 „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”, wyjaśniam.

W myśl postanowień rozdziału 1 załącznika nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 144), dla dochodów budżetowych z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego w kolumnie,,Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” wykazuje się dochody wykonane na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów powiększone o środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący – subkonto dochodów do końca okresu sprawozdawczego, stanowiące wpłaty z tytułu dochodów dokonanych w kasie jednostki, w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 1041, z późn. zm.), zwanej dalej ,,ustawą – Prawo pocztowe”, w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego i zapłaconych kartą płatniczą oraz wpłaty przekazane do banków w ramach zastępczej obsługi kasowej. Powyższa zasada nie dotyczy dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, udziałów jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz dochodów z tytułu subwencji ogólnej i dotacji celowych otrzymywanych z budżetu państwa. Jednocześnie należy nadmienić, iż terminem wpływu dochodów wykonanych dla środków na rachunku bankowym gminy będzie data obciążenia rachunku jednostki. Wyjątek stanowią wpływy z tytułu dochodów podatkowych i innych należności publicznoprawnych, dla których ma zastosowanie art. 60 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.), gdzie terminem wpływu dochodów wykonanych będzie data obciążenia rachunku bankowego wpłacającego.

Mając powyższe na względzie, należności o charakterze cywilnoprawnym należy ująć w kolumnie 7 „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” wyżej wymienionego sprawozdania w dacie wpływu na rachunek jednostki. Natomiast należności publicznoprawne, powinny być wykazane w przedmiotowej kolumnie tego sprawozdania z uwzględnieniem daty obciążenia rachunku bankowego wpłacającego.

Ponadto informuję, że kwoty ujęte w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej (§ 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej). Jednocześnie z postanowień § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342) wynika, że zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.

Prezentowane stanowisko przedstawia pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.

{RIO Katowice, 2022-12-07, sygn. WA-023/87/22}