Stanowisko RIO Katowice:
W odpowiedzi na wniosek z dnia 12 kwietnia 2019 r. informuję, że stosownie do treści art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2137 z późn. zm.) organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 000 mieszkańców i organy powiatu mogą organizować i prowadzić izby wytrzeźwień.
W związku z powyższym, organy samorządu terytorialnego, do których mają zastosowanie przepisy art. 39 ww. ustawy mogą wzajemnie dofinansowywać izby wytrzeźwień. Zawierają w tym celu, zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506), w powiązaniu z art. 216 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 z późń. zm.), porozumienia międzygminne w sprawie powierzenia jednej z nich określonych przez nie zadań publicznych. Gmina wykonująca zadania publiczne objęte porozumieniem przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami. Gminy te mają obowiązek udziału w kosztach realizacji powierzonego zadania. Przekazanie środków należy klasyfikować po stronie wydatków w § 231 – „Dotacje celowe przekazane gminie na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień (umów) między jednostkami samorządu terytorialnego” lub w § 232 – „Dotacje celowe przekazane dla powiatu na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień (umów) między jednostkami samorządu terytorialnego”, z odpowiednią czwartą cyfrą, zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1053 z późn. zm.).
W myśl art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, w związku z art. 216 i art. 220 ustawy o finansach publicznych, wykonywanie zadań publicznych może być realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Pomoc finansowa może być udzielona na zadanie, które jest zadaniem jednostki otrzymującej pomoc, na podstawie umowy. Zatem, gmina, która z uwagi na liczbę mieszkańców nie utworzy izby wytrzeźwień może partycypować w kosztach utrzymania izby wytrzeźwień poprzez przekazanie środków w formie pomocy finansowej, przekazując środki po stronie wydatków w § 271 – „Dotacja celowa na pomoc finansową udzielaną między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie własnych zadań bieżących”.
Należy jednak zauważyć, że powyższe stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach nie ma charakteru wiążącego.
{Urząd Miasta Sosnowiec, 2019-04-12, sygn. -}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, 2019-06-12 , sygn. WA-023/43/19}