Stanowisko RIO Kielce:
Szanowny Panie Prezydencie, wnioskiem z dnia 10.11.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 26.11.2021 roku, Pani Agata Wojda — Zastępca Prezydenta, działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta, zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na pytania zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy istnieje możliwość pokrycia wydatków związanych z usuwaniem skutków wichury z lipca 2021 roku z rezerwy celowej utworzonej na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego?
Z opisu stanu faktycznego wynika, że Miasto Kielce przeprowadziło szereg niezaplanowanych działań zmierzających do usunięcia powstałych podczas wichury i niebezpiecznych dla życia i mienia mieszkańców wywrotów drzew, połamanych konarów, zalegających na drogach komunikacyjnych gałęzi.
Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.
Pojęcie zarządzania kryzysowego określa art. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 ze zm.), dalej z.k. jako działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej. W art. 3 pkt 1-4 z.k. zdefiniowano poszczególne elementy tworzące definicję zarządzania kryzysowego, w tym w pkt 1 sytuację kryzysową, rozumianą jako sytuację wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków.
Istota rezerwy na zarządzanie kryzysowe jest związana z wydatkami nieprzewidzianymi, nieplanowanymi, które mogą powstać w sytuacji kryzysowej, wpływającej negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach. Zarządzanie kryzysowe polega m.in. na usuwaniu skutków sytuacji kryzysowych, co oznacza, że z rezerwy na ten cel można dokonywać wydatków na podstawie okoliczności w zaistniałym stanie faktycznym, wymagających szczególnych działań. Powołane powyżej przepisy ustawy o zarządzaniu kryzysowym należy zatem interpretować systemowo, ale za każdym razem z uwzględnieniem okoliczności faktycznych.
Z okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku o udzielenie wyjaśnienia wynika, że usunięcie skutków wichury z lipca 2021 roku stanowiło element działań w ramach zarządzania kryzysowego w związku z koniecznością usunięcia skutków sytuacji kryzysowej.
Okoliczności faktyczne, jakie wystąpiły w tej sprawie pozwalają uznać, że mogła zaistnieć sytuacja kryzysowa, mająca negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa ludzi oraz mienia w znacznych rozmiarach. Zatem poniesione przez Miasto wydatki, mogą być uznane jako podlegające pokryciu z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Definitywne i ostateczne rozstrzygnięcie w zakresie możliwości pokrycia wydatków związanych z usuwaniem skutków wichury z lipca 2021 roku z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe, będzie możliwe jednakże po rozpatrzeniu całości dokumentacji w tej sprawie.
Wyjaśniam jednocześnie, że wniosek o udzielenie wyjaśnienia nie może dotyczyć rozwiązania konkretnej indywidualnej sprawy, w rozumieniu ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Decyzje w takich sprawach podejmuje każdorazowo kierownik jednostki, na którym ciąży odpowiedzialność za całość gospodarki finansowej jednostki, zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.).
Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
{Urząd Miasta Kielce, 2021-11-10, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-12-22, sygn. WI.54.69.2021}