Pokrycie ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej

Stanowisko RIO Opole:

W odpowiedzi na wniosek FN.300.1.2012 z dnia 30 maja 2012 r. w sprawie udzielenia wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych dotyczących pokrycia ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wyjaśnia co następuje:

Przepisy dotyczące pokrywania ujemnego wyniku finansowego w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej zostały uregulowane w art. 59 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z ogólną zasadą przyjętą w art. 59 ust. 1 cyt. ustawy, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pokrywa we własnym zakresie ujemny wynik finansowy.

Z ust. 2 art. 59 wynika, że podmiot tworzący samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może, w terminie 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, pokryć ujemny wynik finansowy za rok obrotowy tego zakładu, jeżeli wynik ten, po dodaniu kosztów amortyzacji, ma wartość ujemną do wysokości tej wartości. Ujemny wynik finansowy i koszty amortyzacji, dotyczą roku obrotowego objętego sprawozdaniem finansowym.

Regionalna Izba Obrachunkowa przychyla się do stanowiska przedstawionego w Państwa piśmie dotyczącego organu, który powinien wyrazić zgodę na pokrycie ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za 2011 rok. Wydaje się, że właściwym organem do podjęcia takiej uchwały jest rada gminy na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Odnośnie stosowania klasyfikacji budżetowej, Izba podziela pogląd wyrażony w piśmie, zgodnie z którym pokrycie ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przez organ tworzący należy zaklasyfikować w dziale 851 – Ochrona zdrowia, rozdziale 85121 Lecznictwo ambulatoryjne, – paragrafie 416 – Pokrycie ujemnego wyniku finansowego i przejętych zobowiązań po likwidowanych i przekształcanych jednostkach zaliczanych do sektora finansów publicznych.

{RIO Opole, 2012-06-29, sygn. NA. III – 0221-11/2012}